4. Mehmet Kimdir

'Osmanlı Tarihi' forumunda zamaneanne tarafından 11 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. 4. Mehmet Kimdir  Sultan Dördüncü Mehmed  2 Ocak 1642'de İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Birinci İbrahim, annesi Turhan Hatice Sultan'dır. Annesi Rusdur. Sultan Dördüncü Mehmed orta boylu, beyaz tenli ve yanık çehreliydi. Ata çok bindiği için vücudu öne eğikti. Annesi onu çok iyi yetiştirdi. İyi bir ilim tahsili gördü. Babası Sultan İbrahim'in öldürülmesi üzerine 8 Ağustos 1648 günü, henüz yedi yaşında iken padişah oldu. Ava ve edebiyata çok meraklıydı. Ava olan merakı yüzünden tarihte Avcı Mehmed olarak anılır.

  Erkek Çocukları : İkinci Mustafa, Üçüncü Ahmed, Bayezid.
  Kız çocukları : Hatice Sultan, Safiye Sultan, Ümmü Gülsüm Sultan, Fatma Sultan.

  Beş vakit namazı cemaatle kılardı. İçkiyi şiddetle yasaklayıp, içki imalathanelerini kapattırdı. Sadrazamlığı, Köprülü ailesine verdi. Sultan Dördüncü Mehmed zamanında Osmanlı Devleti en geniş sınırlarına kavuştu.

  Hayatının büyük bir kısmı saray entrikalarıyla geçti. İkinci Viyana bozgunundan sonra, ordunun ve devlet erkanının oybirliği ile 8 Kasım 1687 günü tahttan indirildi. Bundan sonraki ömrü, saraydaki bir odada yanına konulan iki cariye ile tam bir hapis hayatı şeklinde sürdü. 6 Aralık 1693'de Edirne'de vefat etti. Cenazesi İstanbul'a gönderildi ve Yeni Cami'deki Türbesine, annesi Turhan Sultanın yanına defnedildi.
   
Yükleniyor...
- Mehmet Kimdir Forum Tarih
Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir kısaca bilgi Merak Ettiklerimiz 9 Ekim 2014
Mehmet Günsür Kimdir Biyografi Biyografi 1 Mart 2013
Muhteşem Yüzyıl Lütfi Paşa Mehmet Özgür Kimdir Hayatı Resimleri Biyografi 11 Şubat 2013
Mehmet Müezzinoğlu Kimdir Biyografi 24 Ocak 2013