3 aralık dünya engelliler günü

'Sağlık Rehberi' forumunda Alya tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar Dünya Engelliler günü nedeniyle Bir engelli çocuğumuzun duygusal bir mektubunu eklemek istiyorum.

Lütfen hepimiz onlara duyarlı olalım;

Ben konuşamayan çocuğum.Sık sık gözlerinden okuyorum bana duyduğun acımayı...Ne kadarının bilincinde olduğumu anlamaya çalıştığını da görüyorum.Mutlu musun,Üzgün müsün,tedirgin misin,endişeli misin,sevgi ve heyecanla mı dolusun yoksa sadece görevini mi yapıyorsun çok şeyin farkındayım.Kendi hüsranlarımın çok daha büyük olduğunu bilmediğimden,senin gibi kendimi yada gereksinimlerimi ifade de edemediğimden,senin engeller karşısındaki düş kırıklıklarına hayret ediyorum.
    Benim bazen tamamen bütünleşen yalnızlığımı kavrayamazsın bile........Ben sana gülüşülüp tekrarlanmak istenecek şirin sözlerle,zeki şöyleşilerle gelemiyorum.Senin gündelik sorduğun;İyiliğim,dünyam yada gereksinimlerimle ilgili sorularına cevaplar veremiyor,yorumlar yapamıyorumKendine kredi verebileceğin dev gelişim adımlarını atarak,dünyanın standart ölçüleriyle tanımlanmış cinsten kazançlar getirmiyorum.Bildiğin,öğrendiğin şekile bir anlayış değil benim getirdiğim.

Benim sana verebileceklerim çok daha değerli..Ben sana olanaklar veriyorum.Benim değil kendi karakterini tanıman için..Sevginin,sabrının,değerlerine bağlılığının,yeteneklerinin derinliklerine inebilmen ve tahmin edebileceğinide ötesinde ruhunu keşfetmen için olanaklar getiriyorum.Kendi başına alacağın yoldan çok daha ötesine sürüp gidebilmen,cevapları olmayan sorulara cevap arayışında uğraşman ,olgunlaşman için yönlendiriyorum seni..........
    Ben konuşamayan çocuğum.

Ben yürüyemen çocuğum.Dünya yanımda geçip gidiyor.Sen gözlerimden okuduklarınla başka çocuklar gibi oturduğum yerden kalkmayı,oynamauyı istedğimi biliyorsun.Size verilmiş şeyleri ne çok hafife alıyorsunuz.Raftaki oyuncaklara uzanmak istiyorum.tuvalete gitmem lazım,yine çatalımı düşürdüm...Tüm bunlar için yardımınıza muhtacım.Benim size en büyük hediyem;omurunuzun,bacaklarınızın sağlam oluşundan,kendi becerilerinizle yaşayabilişinizden dolayı ne şansl olduğunuzu görmenizi sağlamak.Bazen insanlar beni görmeyip geçiyorlar ben ise her zaman onları farkediyorum.''KISKANÇLIK'' değil benimkis ''ÖZENMEK''..... Ayağa kalkmak,bir ayağı öbürünün önüne koymak,bağımsız olmak özentisi.Ben size uyanış getiriyorum,yürüyebilmenin hikmetini görüp şükretmenizi hatırlatıyorum.
    Ben yürüyemeyen çocuğum.

Ben beyin özürlü çocuğum.Beni dünyanın cetveliyle ölçersen kolay öğrenmiyor olduğum apaçık.En iyi bildiğim şey basit ve küçük şeylerden alınabilecek bitimsiz mutluluk....Ben sizin gibi dev adımlar atmanın uğraşı ve çekişmeleriyle yüklü yaşamıyorum.Benim size hediyem yaşamdan bir çocuk gibi zevk alma özgürlüğünü tanımanız.Kollarınızın beni sarmasının ne büyük anlamınının olduğunu gösterme,size sevgi vermek.Ben size sadeliğin hediyesini getiriyorum.
    Ben beyin özürlü çocuğum

Ben engelli çocuğum.Ben fırsat tanırsanız sizin öğretmeninizim.Hayatta nelerin öenmli oldğunu öğretebilirm size.Size kayıtsız şartsız sevgi veririm ve sizede vermesini öğretebilirm.Ben size masumgüvenimi ve bağlılığımı veririm.Yaşamın ne kadar eşsiz değerde olduğunu ve sizin sahip olupta kıymetini bilmediğiniz ne çok şeyle zengin olduğunuzu öğretirim.Ben size vermeyi öğretirim.

Ve çok daha önemlisi ;Umut ve İnancı öğretirim.

BEN ENGELLİ BİR ÇOCUĞUM..............

arkadaşlar elle yazdım hata varsa affolaa

Ezlem bunu beğendi.

2. alaya çok büyük bir yaramızı kaleme almışsın çok duygulandım şükretmeyi anlamayı ve ders almamız gerekir emeğine sağlık arkadaşım

3. teşekkürler alya...

4. arkadaşlar elle yazdım hata varsa affolaa

bence hep elinle yaz alya :f106:

çok anlamlı ve duyarlı olmamız gereken bir paylaşımda bulunduğun için emeğine sağlık:f118:

yarın başımıza ne geleceğini kim bilebilir:(

5. Evet haklısınız günün konusu olur umarım buuuuuuuu

6. emeğine sağlık canım

7. Tşkler canım

8. duyarlılığın için teşekkürler alya

9. rica ederim umarım hepimiz duyarlı oluruz bu konularaaaaaaaaa

10. Çok güzel ve anlamlı yüreğine ve kalemine sağlık Alya +Rep :f118:

11. Emeğinize sağlık.

12. Gerçekten tşkler unutmayalım unutturmayalımmm

13. Bu konunun alta düşemesine gönlüm razı olmadı çıkarayım şunu bir yukarııı

14. Anlamlı paylaşımın için teşekkürler Alya konuyu engelli ve yaşam bölümüne kaydırdım.Bu bölümümzde umarım ki onlarında yaşamlarına ait bilgi ve paylaşımlarla unutmadığımızı ve bir nebze de olsa hayatta tutunmalarına ufak bir destek olur diye düşünüyorum.Duyarlılığın için teşekkürler...

15. tskler yaren cok naziksin 1 gün değil her zaman hatırlanmalılar zaten

16. Biraz yukarı çıksın ya bugüne özel bir konu çünkü