24 Kasım Öğretmenler Günü

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Öğretmenler Günü
    Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü..
    Bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi
    Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.
    8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.
    Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet’i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
    Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.
    24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri’nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın… herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.
    Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.​

Forumdaş Ailesi arasında öğretmen arkadaşlarımızın da ayrıca
    Öğretmenler Günü'nü kutluyor,
    görevlerinizde başarı ve sabır diliyorum..

2. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Tüm ögretenlerin, tüm ögretmenlerimin günü kutlu olsun.

Aynı azimle, daha nice 24 Kasımlara insallah...

3. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Bütün Öğretmenlerin Öğretmenler Gününü Kutluyorum Ve Butun Ogretmenlere Ve Kendı Ogretmenlerıme Icten Sevgılerımı Yolluyorum...

4. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Bütün öğretmenlerin değil, bu kutsal mesleği hakkıyla yapan öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.

passer bunu beğendi.

5. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Sami bunu beğendi.

6. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun

7. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Ülkesi için,milleti için,insalık için çalışan ; avrupada en çok çalışıp en az gelire sahip olan ; başta üzerimde emeği olan ;ve bu ülkeye yararlı insanlar yetiştiren bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun...

8. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Dunyanin En Degerli Varliklari Olan Siz Ögretmenler! Bugün, Türk Ogretmeninin Şeref Günüdür. Ona Olan Saygiyi Yenileme, Onun Yüceligini Anma Günüdür. Böyle Anlamli Bir Günde Hepinizi Sevgiyle, Selamlıyorum

9. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

bütün ögretmenlerın ögretmenler gününü kutluyorum :) ellerınden öpuyorum hepsının teker teker (domuz grıbıne karsın :):))) inşallah birgün bende bu önemlı günü ögrencılerımle kutlarım :f196:

10. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Bu Meslegi Kutsalca Yapan Öğretmenlerin Öğretmenler Gününü Kutlarım...

11. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun

12. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Atatürk Türkiye'sinin çağdaş aydın gelecek vaadeden tüm öğretmenlerinin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

13. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Hakkıyla mesleğini icra eden öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum.Bu özel günleri kutlu,mutlu olsun.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin baş öğretmeni,Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten eğitim ve Öğretmenlerimize dair söylemiş olduğu bir kaç söz aktarmak istedim :

-Dünya'da her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir,fendir.İlmin ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir,cehalettir,doğru yoldan sapmaktır.

-Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil,sizin eseriniz olacaktır.
    Eserin kıymeti, sizin becerinizin ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet: fikren,ilmen,fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir.

Yalnız;ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının sonuçlarını idrak etmek ve gelişmesini zamanında takip etmek şarttır. Binlerce yıl önceki kuralları, bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilmin ve fennin içinde olmak değildir. En önemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir.

-Dünyanın her yanında Öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer kişileridir.

14. Cevap: 24 Kasım Öğretmenler Günü

Saygıdeğer Öğretmenlerim,
    Osmanlı İmparatorluğunu parçalamaya yönelik 1.Dünya Savaşının ardından yok olan
    İmparatorluğun üzerine eşsiz bir mücadele sonucu Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.
    Cumhuriyetimizi kuran iradenin ortaya koyduğu devrimler ve ilkeler
    incelendiğinde yeni Türk Devleti için üç hedefin belirlendiği görülür.
    Bunlardan birincisi tam bağımsızlık ilkesi: Zaten verilen milli mücadelenin milli
    mücadele özünde bir bağımsızlık savaşıdır.
    İkincisi ise ulus devlet yapısıdır: Yani tek bayrak tek millet söyleminde
    somutlaşan üniter devlet ve toplum yapısı.
    Üçüncüsü ise çağdaş muasır medeniyeti yakalamak ve onu da aşmaktır.
    Cumhuriyetimizin kuruluşu ile birlikte gerçekleştirilen devrimler ve ATATÜRK’ün
    ilkeleri bu amaçları gerçekleştirmeye yöneliktir.
    Bu üç temel hedefi Türk çocuklarının, Türk Gençliğinin ve nihai olarak Türk
    Ulusunun bilincine yerleştirecek kurumlar eğitim kurumlarıdır. Osmanlı döneminde
    çocukların büyük bir kısmı bir eğitim olanağından tamamiyle mahrum idi sadece belirli
    bir elitin çocuklarının eğitim görebildiği medreselerde de çağdışı eğitim verilmekte
    idi. Öte yandan ülkede yaşayan azınlık okulları veya başka ülkelerin misyonerlik
    faaliyetleri amacıyla açmış oldukları okullar vardı. Böylesine çağdışı bir eğitimle
    bir ülkenin ayakta kalabilmesi olanaksızdı ve de kalamadı. Bu tarihi gerçeğin çok iyi
    farkında olan Cumhuriyeti kuran irade bu nedenle en büyük devrimlerden biri olan
    öğretim birliği yasasını çıkararak çağdaş ve Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine
    uygun bir gençlik yetiştirilmesi amaçladı.
    80 yılı aşkın süredir devam eden Cumhuriyetimizin bu bağlamda katettiği mesafe
    son derece önemli ve takdire şayandır, ancak yeterli değildir.
    Okul öncesinde erişilen %15 civarındaki okullaşma oranı, Ortaöğretim düzeyinde %
    50 civarındaki okullaşma oranı ve yükseköğrenim düzeyinde %25 civarındaki okullaşma
    oranı henüz gelişmiş ülkelerin çok gerisindedir. Elbetteki az gelişmişlik zincirini
    kırabilmemiz için bu sayısal değerlerin acilen düzeltilmesi gerekmektedir. Ancak
    ülkemizde esas sorun nicelikten ziyade nitelik sorunudur. Üniversite sınavına giren
    öğrencilerin %70’inin fenden, %30’unun matematikten sıfır puan alması uluslararası
    düzeyde ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin karşılaştırılmasında Türk
    öğrencilerin hep son sıralarda yeralması üzerinde dikkatle durmamız gereken çok önemli
    sorunlardır. Bunlarında ötesinde bir devrim yasası olan öğretim birliği yasasına
    aykırı olarak oluşturulan eğitim kurumları diğer bir çok önemli sorunu
    oluşturmaktadır. Yüce ATATÜRK’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyetini yıkmaya yönelik
    yeminlerin yapıldığı tamamiyle denetimsiz kuran kursları, laik Cumhuriyet karşıtı
    siyasal yapıların oluşturduğu ve her türlü desteği verdiği “arka bahçemiz” diye
    nitelendirdikleri imam hatip okulları, yine laik Cumhuriyet karşıtı özel okullar,
    dershaneler, öğrenci yurtları ve ışık evleri öğretim birliği yasasından önemli bir
    sapmayı gerçekleştirmiştir. Bu kurumlardan yetişen tamamiyle farklı bir dünya görüşüne
    sahip insanlar bu farklılıklarını siyasal, sosyal, kültürel yaşamda ortaya
    koymaktadırlar. Bu eğitim kurumlarından yetişen ve siyasal alanda önemli güce erişen
    kişi veya gruplar Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesiyle ve çağdaş Cumhuriyetimizin
    devlet organlarıyla açık bir biçimde savaşmaktadırlar.
    Üniter devlet ve toplum yapımızın ve laik Cumhuriyetimizin bu denli tehdit
    altında yaşandığı bir dönem olmamıştır.
    Ülkemizin içinde bulunduğu durumu çocuklarımıza ve gençlerimize doğru bir şekilde
    anlatmak hepimizin görevi ancak öncelikle de öğretmenlerimizin görevidir. Bu anlamda
    öğretmenlerimizin her zamankinden daha fazla sorumluluk taşıdığı bir gerçektir.
    ATATÜRK’ün öğretmenlerinin bu sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine
    getireceğine inancımı belirterek tüm öğretmenlerimizin ve öğretmen adaylarımızın
    Öğretmenler Gününü kutluyorum.
    Kaynak=www.okuldersleri.com