23 Nisan

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda By_TuaL tarafından 23 Nisan 2008 tarihinde açılan konu


 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü olan 23 Nisan'da kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayramı.


  [​IMG]

  Bu bayram, Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ile 23 Nisan 1920'de gerçekleşen ulusal egemenliğin simgesidir. 1935'e dek "Hakimiyet-i Milliye" adıyla kutlanan bayram, 27 Mayıs 1935'te "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olmuştur. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararsı düzeye taşımıştır.


  [​IMG]


  İstanbul'un işgalinden üç gün sonra, Atatürk 19 Mart 1920 tarihinde bildiri yayımladı. Bildiride, "olağanüstü yetkiler taşıyan bir Meclisin Ankara'da toplanacağı, Meclis'e katılacak üyelerin nasıl seçilecekleri, seçilenlerin en geç onbeş gün içinde yapılması gereği, kesin ve kararlı ifadelerle yer alıyordu. Ayrıca, dağılan Meclis-i Mebusan'ın üyeleri de Ankara'daki Meclis'e katılabileceklerdi.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temelleri Ankara'daki bu ilk tarihi binada atıldı. Birinci Meclis Binası, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın yönetim yeri olarak pek çok tartışma ve millî kararlara sahne oldu: Bu yapı bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak, ilk yılların anılarını sergiliyor. İllerde seçilen temsilciler ve Meclis-i Mebusan'ın bir kısım üyeleri Ankara'ya geldiler.

  Ankara'nın o günkü şartlarında Meclis'in toplanabileceği elverişli bir bina yok gibiydi. Sonunda, İkinci Meşrutiyet döneminde, İttihat ve Terakki Cemiyeti kulübü olarak yapılmış tek katlı bir bina uygun görüldü. Eksik kalmış yapı tamamlandı, okullardan toplanan ve halkın katkısıyla sağlanan eşyalarla donatıldı. Hazırlıklar tamamlanınca, Atatürk 21 Nisan'da yayınladığı ikinci bir bildir ile, Meclis'in 23 Nisan günü toplanacağını ve açılış töreninin nasıl yapılacağını duyurdu.

  [​IMG]

  Cuma sabahı erken saatlerde, Ankara'da bulunan herkes Meclis Binası çevresinde toplandı. Halk, kendi kaderine sahip çıkmanın coşkusu içindeydi. Hacı Bayram Câmii'nde kılınan öğle namazından sonra, Meclis binası girişinde bir tören yapıldı. Saat 13.45'de, Ankara'ya gelebilen 115 milletvekili Meclis salonunda toplandı.

  Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve aşağıdaki konuşmayı yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

  "Burada Bulunan Saygıdeğer İnsanlar, İstanbul'un geçici kaydiyle yabancı kuvvetler tarafından işgal olunduğu ve bütün temelleri ile halifelik makamının ve hükümet merkezinin bağımsızlığının yok edildiği hepimizce bilinmektedir. Bu duruma baş eğmek, milletimizin, teklif olunan yabancı köleliğini kabul etmesi demektir. Ancak tam bağımsızlık ile yaşamak için kesin olarak kararlı bulunan ve ezelden beri hür ve başına buyruk yaşamış olan milletimiz, kölelik durumunu son derece ve kesinlikle reddetmiş ve hemen vekillerini toplamaya başlıyarak Yüksek Meclisimizi meydana getirmiştir. Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum."

  Bu açış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsendi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

  [​IMG]


  Seslendiren: Zeynepay

  [SES]http://www.fileden.com/files/2008/2/1/1733608/serap%20altun.mp3[/SES]
   


  YAREN bunu beğendi.

 2. harika bir gün bu gün 23 nisan çoşkumuz daim olsun 23 nisan kutlu olsun ne mutlu türküm diyene

  bu başlığı düzenleyen tual kardeşime şiiri yazan şairimize bu güzel şiiri yürekten okuyan zeynepaya teşekkürler emeklerinize teşekkürler
    3. Hepimizin ve bütün çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun..
    4. emeğine sağlık BY_TUAL:f118: yüreğine, sesine sağlık ZEYNEP AY:f118:
  [​IMG]
    5. Bütün çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun
    6. [​IMG]

  Paylaşım için tşkler By-Tual emeğinize sağlık :f40: :f9: :f9: :f9:
    7. 23 Nisan neşe doluyor insan !..

  Teşekkürler, güzel paylaşıma...

  [​IMG]
    8. Bütün çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun
    9. Harika bir sayfa olmuş Emeğinize sağlık Tual ve Zeynepay:f40: :f9: :f9:
    10. [TABLE="width:90%;background-image:url('http://www.forumdas.net/images/toolbox/backgrounds/21.gif');background-color:red;border:8px inset red;"][CELL="filter:;"] Harika Bir Gün ve GÜZEL Bir Çalışma; Bütün Çocukların Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun [/ALIGN][/CELL][/TABLE][/ALIGN]:f118: :f40: :)
    11. 23 Nisan... Ne Mutlu Türküm Diyene!
    12. paylaşımın için saol by_tual :f118:
    13. Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik çocok bayrı kutlu olsunn
  Teşekkürlerrr paylaşım için
    14. [frame="1 80"] [grade="FF1493 FF6347 008000 4B0082 FF0000"]23Nisan
  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Kutlu Olsun[/grade]
  [/frame]
  Vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler By_Tual
  Zeynep Hanım'ın seslendirmiş olduğu şiirle de çok anlamlı olmuş sesine yüreğine sağlık:f118:
  :f40:
    15. BAYRAK

  Ey,mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
  Kızkardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü!
  Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
  Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

  Sana benim gözümle bakmayanın
  mezarını kazacağım.
  Seni selamlamadan uçan kuşun
  yuvasını bozacağım.

  Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
  Gölgende bana da, bana da yer ver !
  Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
  Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

  Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.
  Kızıllığında ısındık,
  Dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
  Gölgene sığındık.

  Ey, şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalan;
  Barışın güvercini, savaşın kartalı...
  Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
  Senin altında doğdum,
  Senin dibinde öleceğim.

  Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
  Yer yüzünde yer beğen !
  Nereye dikilmek istersen,
  Söyle, seni oraya dikeyim !

  ARİF NİHAT ASYA


  Çok sevdiğim bir şiirdir bende bu güzel ve mutlu günde önce Ulu Önder Atatürkü saygı ve minnetle anıyorum ve tüm Türkiyenin ve Türk dostlarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten kutluyorum :f118: