2012 öğretmen atamaları haberleri

'Bilgi Rehberi' forumunda eftelya tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. 2012 Öğretmen Atamaları Nasıl olacak

2012 yılında kamu kurumlarının boş kadrolarına ne kadar atama yapılacağı, merkezi yönetim bütçe Kanununda düzenlenmiştir. Kanunun 22. maddesindeki düzenlemeye göre, her kamu kurumu bir önceki yıl boşalan kadrolarının yüzde 50'sine atama yapabilecektir. İhtiyacını bu şekilde karşılayamayan kurumlara 29 bin adet atama izni verilmiştir. (Bu sayı 2011 yılında 21 adetti.) Bu düzenleme Meclis Genel Kurulunda kabul edilmiştir.2012 öğretmen atamaları ne zaman olacak?

YENİ KANUNİ DÜZENLEMEYE GÖRE 2012 YILINDA KAÇ ÖĞRETMEN ATANABİLİR?

• MEB'den her yıl 18 bin öğretmen emekli olmakta veya ayrılmaktadır. Bütçe Kanunu gereğince, bu sayının yarısı kadar öğretmeni 2012 yılında almak mümkün olabilecektir. Bu sayıda 9 bindir.
    • 2011 yılında, ihtiyacını karşılayamayan kamu kurumları için verilmiş olan ek atama sayısı 21 bin idi. Bu sayının 10 bini MEB'e tahsis edilmişti. Bu sayı, bu yıl 29 bin olmuştur. En iyi ihtimalle 18 binin atama izninin MEB'e tahsis edilmesi mümkündür.
    • Bu halde, 2012 yılında atanabilecek öğretmen sayısı 9 bin+18 bin=27 bindir.
    • Bu sayının artabilmesi için, yeni kanun çıkması gerekmektedir.
    • Öğretmen ataması, bütçe sınırlamasına tabi olmadığında, MEB ihtiyacına göre 40 bin veya 35 bin veya 50 bin atayabilirdi. Ama şimdi, 27 binden daha fazla bir sayıda atama yapabilmek için kanun çıkması gerekecektir.
    ogretmenatama

2. Cevap: 2012 öğretmen atamaları haberleri

2012 Şubat Öğretmen Ataması

17 bin öğretmen ataması yapılacak 2012 Öğretmen Atamaları

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer atama bekleyen öğretmenlere müjde verdi. Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ayında 17 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.

MEV Gökkuşağı Eçem Anaokulu ve İlköğretim Okulu'nda düzenlenen karne töreninin ardından gazetecilere konuşan Dinçer, ''17 bin öğretmenimizi Şubat ayında, ikinci dönemin başında hemen yetiştirecek şekilde bürokratik işlemleri tamamlayacağız ve öğretmelerimizi bu süreçte alacağız'' dedi.

Dinçer, 17 bin öğretmenin kadrolu olarak alınacağını belirterek, bu atamanın eğitimin başlamasından hemen önce yapılacağını söyledi.

Hangi branşlarda öğretmen atanacağı yönündeki bir soru üzerine Dinçer, branşların ve illerin, çok yakında yayımlanacak klavuzda yer alacağını belirtti.

http://www.forumdas.net/egitim/17-bin-ogretmen-atamasi-sonuclari-167005/ tıklayınız