2011 YGS Sınav Giriş Belgesi

'Sınavlar' forumunda YAREN tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. 2011 YGS Sınavına giriş belgem gelmedi,2011 YGS Sınavına giriş belgesini nerden alabilirim, 2011 YGS Sınavına giriş belgemi kaybettim

2011 YGS Sınava Giriş Belgesi Gelmeyenler Ne Yapmalı?

2011 YGS Sınavına giriş belgeleri ÖSYM tarafından adayların başvuru sırasında bildirdikleri adreslere gönderiliyordu. Ancak;
    2011 ÖSYS Başvuru kılavuzunda 2011 YGS sınav giriş belgelerinin adreslere gönderilemeyeceği açıklandı.
    Konu ile ilgili ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz..

Sınava giriş belgesi gelmeyen adaylar ne yapmalı?

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ellerine geçmeyen ya da kaybeden adaylar belgelerini, Sınav Merkezi Yöneticiliklerinin yanı sıra ÖSYM bürolarından, Sınav Sonuç Belgesini yeniden edinmek isteyen adaylar ise bu belgeyi ÖSYM'den ücreti karşılığında edinebilecek.

ÖSYM Adres: ÖSYM 06538 Bilkent / ANKARA
    Telefon: 90(312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral)

DİKKAT : Adaylar, "yeniden belge çıkarılması, sınav sonuçlarının incelenmesi vb. " isteklerini, ilgili sınav kılavuzlarındaki genel amaçlı dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM merkezine yazılı olarak yapacaklardır. Belge geçer ve e-posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmamaktadır.

http://www.forumdas.net/egitim-ve-ogretim/osym-ye-dilekce-ornegi-67671/
    http://www.forumdas.net/universiteler-ve-kampusler/osym-dilekce-ornegi-genel-amacli-67778/

2011 YGS Sınav giriş belgeleriyle ilgili PTT'den bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamanın ayrıntıları ise şöyle;

PTT'den YGS adaylarına uyarı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) giriş belgesi eline geçmeyenlerin, büyük şehirlerde posta işleme merkezleri, diğer illerde en yakın posta dağıtım merkezine başvurması gerekiyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) giriş belgesi eline geçmeyenlerin, büyük şehirlerde posta işleme merkezleri, diğer illerde en yakın posta dağıtım merkezine başvurması gerekiyor.

PTT'den yapılan yazılı açıklamada, ÖSYM tarafından Türkiye genelinde yapılacak sınava ilişkin posta gönderilerini kapsayan mektupların bu yıl da alıcılarına PTT tarafından ulaştırılacağı belirtildi.

Açıklamada, gençlerin geleceği için büyük önem taşıyan YGS belgelerinden alıcısına teslim edilemeyenlerin, PTT dağıtım birimlerinde bir süre iade edilmeden muhafaza edildiği anlatıldı.

Adres yetersizliği, adres değişikliği, yanlış yazım gibi nedenlerle sınava giriş belgesi eline geçmeyenlerin, büyük şehirlerde posta işleme merkezlerine, diğer illerde ise en yakın posta dağıtım merkezine kimlik belgesi ile müracaat etmeleri istendi.

2. Cevap: 2011 YGS Sınav Giriş Belgesi

2011 YGS Sınava Giriş Belgesi

2011 ÖSYS Başvuru kılavuzunda 2011 YGS sınav giriş belgelerinin adreslere gönderilemeyeceği açıklandı.

Adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilirler. Söz konusu açıklamanın ayrıntıları şöyle:

Bu belgeyi, T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden edininiz. Belgenin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileriniz ile fotoğrafınız bulunmaktadır. Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır.

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecektir. Bu belgelerini kaybeden adaylar tekrar internetten edinebileceklerdir.

NÜFUS CÜZDANI VEYA PASAPORT

Sınava girebilmeniz için 2011-YGS Sınava Giriş Belgesinden başka, Nüfus Cüzdanı veya pasaportunuz da yanınızda bulunmalıdır. Nüfus Cüzdanında fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalıdır. Üzerinde fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları kabul edilmeyecektir.

Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, 2011-YGS'ye alınmayacaktır. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı halde sınav merkezi yöneticilerinin, bina ve salon sorumlularının veya ÖSYM temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Başkanlığınca geçersiz sayılacaktır.

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya getirmemeleri gerekmektedir. Sınavda kullanılacak gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş, saat) ile şekerleme ve peçete bütün adaylara ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve dedektörle aranacak; çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooş vb. cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz sınav binasına kesinlikle alınmayacaktır. Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. Hiçbir aday 2011-YGS Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez.