2011 sınavsız geçiş hakkında

'Merak Ettiklerimiz' forumunda meleke tarafından 30 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. 2000 yılında mezun oldum.zübeyde hanım çoçuk gelişimi mezunuyum.diplama notum 3.46 sınavsız geçişden yararlanabiliyormuyum.ne yapmam lazım

2. Cevap: 2011 sınavsız geçiş hakkında

702 sayılı Kanunumuzun 2. maddesi ile değiştirilen 2547 sayılı Kanun’un 45. maddesi, mesleki ve teknik ortaöğretim
    kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın
    programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi içindeki, daha sonra da bölgesi
    dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilebileceği hükmünü
    getirmiştir. Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millì Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.
    1. Mezuniyet yılı daha büyük adaylara öncelik verilir.
    2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu
    Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
    3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
    4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara
    öncelik verilir.
    5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük olana öncelik verilir.
    Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler.
    Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları
    dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların
    2011-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

SINAVSIZ GEÇİŞTEN YARARLANACAK LİSELER

Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Tüm Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okul ve Kurumları

Endüstri Meslek Lisesi
    Teknik Lise
    Anadolu Meslek Lisesi
    Anadolu Teknik Lisesi
    Mesleki Eğitim Merkezi
    Kız Meslek Lisesi
    Meslek Lisesi
    Kız Teknik Lisesi
    Anadolu Kız Meslek Lisesi
    Anadolu Meslek Lisesi
    Anadolu Kız Teknik Lisesi
    Ticaret Meslek Lisesi
    Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi
    Anadolu Ticaret Meslek Lisesi
    Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi
    Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi
    Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
    Anadolu İletişim Meslek Lisesi
    Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi
    Anadolu Ticaret Lisesi
    Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
    Mahalli İdareler Meslek Lisesi
    Sekreterlik Meslek Lisesi

Çok Programlı Lise
    Açıköğretim Lisesi
    İmam Hatip Lisesi
    Anadolu İmam Hatip Lisesi
    Ortopedik Engelliler Çok Programlı Lise
    İşitme Engelliler Çok Programlı Lise
    Anadolu Sağlık Çok Programlı Lise

Konservatuvar
    Sağlık Meslek Lisesi
    Spor Meslek Lisesi
    Meteoroloji Meslek Lisesi
    Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi
    Ziraat Teknik Lisesi
    Adalet Meslek Lisesi
    Tarım (Ziraat) Meslek Lisesi
    Tapu Kadastro Meslek Lisesi
    Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi
    Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi
    Meteoroloji Teknik Lisesi
    Demiryolu Meslek Lisesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları ,Ortaasya Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları ,Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına “Sınavsız Geçiş” ,Meslek ve Teknik Lise öğrencileri istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğindeki meslek yüksekokullarına kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi.METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir.Her ilde en az bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunur.

Meslek ve Teknik lise öğrencileri kendi alanlarındaki meslek yüksekokullarına; kontenjanlar, METEB, mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri, mezuniyet yılları, meslek yüksekokullarına sınavsız geçişleri için hesaplanacak ortaöğretim başarı puanları ve tercihleri gözönünde tutularak öncelikler dikkate alınarak “sınavsız olarak” yerleştirileceklerdir.

Sınavsız yerleştirme işleminde öncelikler nasıl olacaktır?

Öncelik olarak : Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,2.Öncelik: Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına MOBP sırasına göre 3.Öncelik: Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri kendi METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,4.Öncelik: Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına MOBP sırasına göre,5.Öncelik: Meslek Lisesi öğrenclieri METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,6.Öncelik: Meslek Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına OBP sırasına göre yerleştirilir.

Bu öncelikler, yukarıdaki gibi “adayın mezuniyet yılının sınavsız yerleştirme yılına uzaklığına göre” mezun olanların tümünü kapsayacak şekilde devam eder.

Sınavsız Geçişle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

AÖF”nin kendi alanlarındaki bölümlerine hiçbir öncelik gözetilmeden, kontenjan sınırı bulunan bölümlerine öncelik sırasına göre yerleştirilecektir.Lisans programlarına , kendi alanlarının dışındaki 2 yıllık önlisans programlarına girmek isteyen adayların ÖSS”ye girmeleri zorunludur.Genel lise çıkışlı adaylar 2 yıllık meslek yüksekokullarına ek yerleştirme döneminde “sınavsız yerleştirme” hakkına sahip adaylar yerleştirildikten sonra ilgili 0,3″li Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilir.Mesleki ve Teknik Lise mezunları kendi alanları dışındaki meslek yüksekokullarına ek yerleştirme döneminde ilgili 0,3″li Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilir.ÖSS”ye giren veya MSG”ye başvuran bütün adaylara yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu ile ÖSYS tercih formu gönderilecektir.