2011 Dgs Puan Kesilmesi

'Soru Cevap' forumunda YAREN tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Bu seneki kılavuzda yani mart ayında yayınlanan başvuru kılavuzunda Yükseköğretim Genel Kurulunun 29.07.2010 tarihli toplantısında; bir önceki yıl DGS sonucunda merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar için bu katsayının ilgili yıldaki DGS’de 0,45 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bu karar gereği, 2011-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2012-DGS’de ilgili AÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.' ifadesi yer alıyor yani AÖBP ler tercih yapılıp kazanıldığında gidilmesi halinde 0.45 ile çarpılıp puan kesintisine uğruyacak .

2. Puan kırılması yerleşleştiğiniz yılın bir sonraki yılı için geçerlidir.Örneğin 2013 yılında dgs ile bir lisans programına yerleştiniz ve 2014 yılında tekrar sınava girmek istiyorsunuz,bu durumda öbp’niz 0.6 yerine 0.45 ile çarpılıp puanınıza eklenecektir.Daha önceki yıllarda bir lisans programına yerleşmişseniz puanınız kırılmaz,buna da örnek verecek olursak,2011 yılında sınava girmişseniz 2014 yılı sınavı için puanınız kırılmaz.