2011 Burs Veren Özel Okullar

'Bilgi Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. Burs veren özel okullar 2011
    özel okullarda Burs 2011
    2011 özel okul burs başvuru

Özel yeteneği olan öğrenciye burs imkanı

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda burs imkanlarını genişletti.

Özel okullarda burs vermek için bugüne kadar sadece şehit çocukları ve yoksullar için belirli kontentaj ayrılıyordu. Şimdi ise yönetmelik değişiyor.

'Burslu' öğrenci sisteminin, özel okullar arasında rekabete yol açması bekleniyor.

Özel Okullar Yönetmeliği'nde geçtiğimiz hafta yapılan değişiklik, ABD ve Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan ve okullar arasında adeta yarışa dönen yeni bir sistemi de getirdi. Buna göre özel okullar, herhangi bir spor branşında yıldız olmuş öğrencileri, derslerdeki başarısına bakmaksızın burslu öğrenci olarak, kendi okullarına 'transfer' edebilecekler.

Transferde ve bursta kontenjan sınırlaması da olmayacak.

Devlet okulunda eğitim gören ve futbol, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi, satranç gibi spor branşlarında yıldız olan öğrencilere, özel okullar tarafından 'burs' teklifi götürülebilecek. Öğrenciyi transefer edecek okul bu sayede, spor branşlarında iddialı duruma gelecek ve okulun ismini daha iyi duyurabilecek. Spordaki başarısıyla burs karşılığı özel okula geçen öğrenci de tek kuruş harcamadan daha iyi eğitim alabilecek.

Yeni uygulama sporun yanı sıra müzik, kültür, sanat ve bilim alanındaki yetenekleri veya derslerindeki başarılarıyla öne çıkan öğrencilere de özel okullarda burslu eğitim imkanı tanıyacak. Özel okullar arasında rekabete yol açması beklenen uygulamada, okullar bütçesine göre istediği sayıda burslu öğrenci alabilecek.
    Özel okulların burslu öğrenci sistemi, halen devam eden ücretsiz okutulacak öğrenci uygulamasını da etkilemeyecek. Eski sistemde, özel okullarda öğrencilerinin burs hakkı bulunmuyordu. Öğrencilere verilecek burslar arasında, 'bir yıllık öğretim ücretinin karşılanması', 'Öğrenimi süresince öğrenim ücretinin karşılanması', 'Bir yıllık kırtasiye masrafının karşılanması' ve 'Harçlık' gibi seçenekler de yer alıyor.

İlk ve orta dereceli özel okullar daha önce, şehit öğretmen çocuğu olması veya dar gelirli bir aileden gelmesi ve derslerinde başarılı olması koşuluyla, yüzde 2 oranında ücretsiz öğrenci okutabiliyordu. Yeni düzenlemeyle özel okulların ücretsiz öğrenci okutma zorunluluğu da yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltildi.