2. Muratın Yaptığı Yenilikler

'Osmanlı Tarihi' forumunda Aysell tarafından 1 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. 2. Muratın Yaptığı Yenilikler nelerdir

  2. Murat'ın yenilikleri

  2. Muratın Yaptığı Yenilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  Bursa, Edirne ve başka şehirlerde, yoksullar için imaret ve ulema için medrese yaptırdı. Edirne’de darülhadis ve buna gelir olarak Tahtakale Hamamı, Alacahamam ve Üç Şerefli Camiini yaptırıp, bunları bir çok vakıflarla destekledi.

  Bursa’da Muradiye semtinde cami, medrese ve imaret yaptırdı. Edirne’de Ergene civarında bir köprü yaptırıp, Uzunköprü kasabasını kurdu. Selanik ve İpsala’da da camiler inşa ettirdi. Her yıl Kudüs, Halil-ür-Rahman, Mekke-i mükerreme ve Medine-i münevvere yoksulları için otuz beş bin altın gönderirdi.

  Ankara bölgesinde Balıkhisarı adlı büyük bir subaşılığın köylerini Mekke yoksullarına vakfetmişti. Bulunduğu şehirde, her yıl on bin altını kendi eliyle seyyidlere paylaştırırdı. Tebaasının hakkına ziyadesiyle riayet eder, kul hakkından pek sakınırdı.

  Babası Çelebi Sultan Mehmed Handan kalma, Mekke-i mükerreme ve Medine-i münevvere fakirlerine, Resul-i ekrem efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) komşularına hediye gönderme adetini devam ettirdi.Devrinde görülen geniş tabanlı bu kültür faaliyeti, sonraki asırlara da temel teşkil etmiştir.”

  2. Murat imar işlerine ehemmiyet verip çok eser bıraktığı için Ebü’l-Hayrat diye anıldı.
   
Yükleniyor...
- Muratın Yaptığı Yenilikler Forum Tarih
4. Muratın Annesi Kimdir Hakkında bilgi 24 Mayıs 2012
Gönülçelen Hasretle Muratın Düğününde Çalan Şarkı Popüler Diziler 10 Haziran 2011
Safiye Sultan-3.Muratın Eşi Osmanlı Tarihi 24 Ocak 2011
Hüma Hatun-2.Muratın Eşi Osmanlı Tarihi 24 Ocak 2011