2. Mehmet Kimdir

'Osmanlı Tarihi' forumunda Sitem tarafından 7 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. 2. Mehmet Hayatı


  İkinci Mehmet Biyografisi

  2. Mehmet veya Fatih Sultan Mehmed,yedinci Osmanlı padişahı. Divan edebiyatında Avnî mahlasını kullanmıştır. Sultan II. Murad ve Hüma Hatun’un oğludur.

  2. Mehmet 27 Receb 835 (30 Mart 1432) Pazar günü şafak vaktinde, devletin başkenti olan Edirne'de, II. Murat'ın dördüncu oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi Hüma Hatun, tarihçi Babinger ve yazar Lord Kinross’a göre gayrimüslim bir köledir. Yine Babinger'e göre, ölümünden sonra Acem efsanelerindeki cennetkuşu hümadan esinlenilerek Hüma Hatun olarak adlandırılmıştır.

  İstanbul'u fethetmesinden sonra Ebû ʾl-Feth ve daha sonraki asırlarda Fâtih lakabıyla anılmıştır. Ayrıca döneminde Avrupa'da Büyük Türk olarak da zikredilmiştir. İstanbul'un fethi, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olmuştur. Bundan dolayı Fatih, "çağ açan hükümdar" olarak da tanınır. İstanbul'un fethinden sonra Kayser-i Rum ünvanını da kullanmaya başlamıştır. İstanbul'un fethiyle 1000 yıllık Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu son bulmuştur. Fatih, çıkardığı yasalarla devleti önemli ölçüde yeniden biçimlendirmiştir.
   
Yükleniyor...
- Mehmet Kimdir Forum Tarih
Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir kısaca bilgi Merak Ettiklerimiz 9 Ekim 2014
Mehmet Günsür Kimdir Biyografi Biyografi 1 Mart 2013
Muhteşem Yüzyıl Lütfi Paşa Mehmet Özgür Kimdir Hayatı Resimleri Biyografi 11 Şubat 2013
Mehmet Müezzinoğlu Kimdir Biyografi 24 Ocak 2013