1990 larda verdiği konserle ünlü olan tenor

'Zaman Tüneli' forumunda Masal tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. 1990 larda verdiği konserle ünlü olan tenor

  12 Ekim 1935'te Modena, İtalya'da dünyaya geldi. Babası Fernando Pavarotti tenör, annesi Adele Pavarotti ise bir tütün fabrikasında işçiydi. Küçük yaşta sesiyle dikkat çekmeye başlayan Pavarotti, babasıyla birlikte Modena'nın şehir korosunda performans gösteriyordu. İlk gençlik yıllarında yine babası Fernando'yla birlikte Gioachino Rossini adlı koroyla Galler’e giden Pavarotti, Llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci olduktan sonra tenör olma konusundaki inancı iyice artmıştı. Eğitimi öğretmenlik üzerine olmasına rağmen, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni'dan dersler aldı.

  1961 yılında opera alanındaki en prestijli ödüllerden Concorso Internazionale'i kazandıktan sonra, 29 Nisan'da ilk kez La bohème isimli opera oyununda Rodolfo karakteriyle izleyici karşısına çıktı. Kendi ülkesinde adını duyurmaya başladığı bu dönemde şubat 1965'te Amerika'ya gitti ve Joan Sutherland'la birlikte sahne aldı.

  Pavarotti, Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya’da konserler veriyordu ve ünü kendi ülkesininin dışına çıkmıştı, tüm dünyada büyük ilgi görüyordu. Bir opera sanatçısı ve tenör olarak dinleyici kitlesi sınırlı olan bu türün popüler olmasında kilit rol oynayan Pavarotti, ilk albümü Puccini: Madama Butterfly'ı 1987'de dinleyiciyle buluşturdu.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ekim 2014
 2. Luciano Pavarotti
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ekim 2014
Yükleniyor...
- 1990 larda verdiği Forum Tarih
1990 da Irak hangi ülkeyi işgal etti Ülkeler 8 Aralık 2010
1990+ doğumlular neler kaçırdı Zaman Tüneli 14 Haziran 2009
Acil durumlarda aranması gereken telefon numaraları nelerdir? Kısa Bilgiler 7 Eylül 2016
Erzurum Kongresi’nde alınan kararlarda öne çıkarılan ilkeler neler olmuştur? Genel Türk Tarihi 5 Eylül 2016