19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

'Zaman Tüneli' forumunda ZORBEY tarafından 17 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

?

19 Temmuz'da uygulanacak olan tütün mamullerinin yasağı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

1. Evet. Bakanlığın kararını doğru buluyorum. Çünkü. ( Belirtiniz)

26 oy
    78.8%
  2. hayır. Bakanlığın kararını doğru bulmuyorum. Çünkü. (Belirtiniz)

7 oy
    21.2%

1. [​IMG]

Lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi yasağı 19 Temmuzda başlıyor.19 Temmuz 2009 tarihinde uygulanacak olan tütün ve tütün mamullerinin yasağı ile ilgili kanun hakkında ne düşünüyorsunuz ?

2. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bakanlığın kararını doğru buluyorum çünkü:
    insanlar sigara içerler ve kendilerine zarar verirler..insanlar toplumun kullandığı alanlarda sigara içer bizlerede zarar verir...hem kendi sağlığımızı korumak hemde toplumun sağlığını korumak amacıyla bu yasayı destekliyorum....

[UYARI]Lütfen sigara içmeyelim..Bu yasaya uyalım...[/UYARI]

3. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sigara içen biri olarak söylüyorum ki kanun doğru bir kanundur.Hatta daha da fazla genişletilebilirdi.Ayrıca bununla da kalınmamalı en ucuz sigara fiyatı 15 lira olmalı.Daha da ileri gidilmeli:.. .

4. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

bencede bakanlıgın kararı gayet yerinde...içenlerin ve cevresindekilerin saglıgı için bu yasak gerekliydi

5. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bende bakanlığın kararını 100 de 100 doğru buluyorum. Çünki hiç kimse sıgara içmemeli..:f40: İçenleride çok kınıyorum, vede içmemeleri konusunda uyarıyorum..:f40:

6. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

çünkü bizler içmediğimiz halde içenlerin yanında bulunduğumuzda pasif içici oluyoruz .
    bizimde sağlığımız etkileniyor..........:rolleyes:
    bakanlığın kararını doğru buluyorum hatta geç bile kalındı bence;)
    teşekkürler

7. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sigara yasağı uygulaması çok iyi oldu.Fakat Türkiye'de ne kadar uygulanabilir onu da tartışmak lazım.Hala birçok yerde sigara içilebiliyor.Biz tiryakiler içinde caydırıcı olması da cabası ve azaltmak mümkün.:)

8. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

acaba kararı doru bulmayan o kişi kim
    :confused::confused:

9. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bence çok doğru
    Sigarayla hem kendilere hemde dünya'ya zarar veriyolar.
    Sigara dumanı yüzünden kanserler çıkıyo,güzelim doğamız ölüyo.

10. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

yasağı doğru bulmuyorum :
    çünkü yasak çok fazla kapsamlı esnetilmesi gerekiyor...
    1. olarak alkollü mekan da alkolün yanında yüksek oranda sigara içilir, adam iki kadeh demlenip üç duman tellenecek zararı kendisine oldukdan sonra kime ne ? sağlık-mağlık diye uydurulanlarda tatmin edici değil madem vatandaşı bu kadar düşünüyorsun o halde içkiyide yasakla "dinciler alkolü yasakladı eyvah şeriat geliyor" bağırtılarından korkmoyorsan tabi.
    2. olarak sigara içilen, kullanılan ortam ve mekan bellidir dost meclisinde paket ortaya atılır isteyen alır, yakar, içer, içicisi olmayan kişiye ise bu ortamda bulunmamak düşer.insanlar bu noktadan rahatsız ise, sigara içilen ortamlara alternatif olarak kurulacak işletmeler her zaman bulunur nasıl ki "aile salonumuz vardır" özelliği mevcutsa "bu müessesede sigara içilmesi yasaktır" özelliğide ortaya çıkacaktır yeterki su akarına bırakılsın.

evet sigara sınırlandırılmalı, fakat bir yaşam tarzının diğer yaşam tarzına baskın gelmesi sağlanarak değil elbette...

11. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Genel olarak durum nedir bilmiyorum ama kendi adıma söyleyim süper oldu. Normalde 1-1,5 paket sigara içen ben dün yarım paket kadar içmişim.

12. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

geç bile kalınmış bir karar bence:f63:

13. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ben kısa bir şey söyleyecem doğru bulmuyorum sigara içenlerin özgürlükleri kısıtlanıyor diye düşünüyorum.Yasaklanacak bir çok şey varken (mesela fabrika bacalarından çıkan dumanlar yada derelere akan kimyasal atıklar) bu yasaklama biraz zorbalık gibi geliyor

14. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Uygulamanın avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda var. Sigara içenleri ister istemez az içmeye teşvik ederken içmeyenler pasif içici durumundan kurtulmuş oluyorlar. Bunun haricinde krizden etkilenen birçok işletme sahibinin birde dumansız hava yasağından etkilenmesi pek iyi olmadı

15. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bence geç bile kaldılar..

16. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

İster içen olsun ister içmeyen herkes için bu yasağın yararlı olacağına inanıyorum.Bir başkasının sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı olmamalı.
    Basında çıkan dumansız hava sahası reklamlarıyla da güzel destekleniyor.

17. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bende bu yasağı sigara içen biri olarak destekliyorum daha doğrusu geç bile kalındı bu yasanın çıkması bu yasa belki 20 sene önce çıkmış olsaydı şimdi çoğu tiryaki belkide sigara bile içmeyebilirdi yinede geç kalınmış sayılmaz en azından gençlerimiz kapalı alanlarda sigara içilen ortamda imrenipte bir sigaradan bir şey olmaz deyipte sigara başlama fırsatından uzak kalabilir ...

18. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Maşallah herkes desteklemiş bu yasağı
    ben sigara kullanan biri olarak asla kimseye bu kötü alışkanlığı tavsiye etmem. Evet kötü bir alışkanlık ama adı üstünde alışkanlık...
    Güzel bir uygulama diyorsunuz peki bunun resmen bir ayırımcılık olduğunuda kabul ediyor musunuz. Ben bir sigara kullanıcısıyım ve benim haklarım elimden alınıyor.
    Peki bu kısıtlamanın eğlence yerlerinde, restoranlarda vb. sosyal tesislerde maddi zarara neden olduğunun bilincindemiyiz. Çünkü artık insanlar bu tür yasakların olduğu mekanları tercih etmiyor. İşyerleri işsizlikten şikayet ediyor.
    Kötü bir alışkanlık tamam ama bende insanım, benimde haklarım var
    nasıl herkese eşitlik deniyorsa sigara içenlerinde insan olduğu akıldan çıkarılmamalı ve hummalı muamelesi yapılmamalı, onlarada özel bir bölüm tahsis edilmeli.
    En azından bunu hakediyoruz çünkü bizde bu vatanda aynı bayrak altında yaşıyoruz.

19. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

sigara içmeyenlerin hakkına sahip çıkılırken, içenlerinki gözardı ediliyor.. sigara içmeyen biri durumdan rahatsızsa bulunmasın içilen ortamda yada içilen ve içilmeyen mekanlar olsun.. açık havada bile içmek yasak.. kimene benim açık havada içtiğim sigaradan yahu.. yasak tamam ama koşulları çok ağır.. balkonda bile içilmiyor bu trajikomik bir durum.. bende sigara içen biri olarak sigara içmeyenlere faydalı olan dumansız hava sahası karşılığında özlük haklarımı istiyorum.. son olarak bi korkumu da eklemek isterim.. alkollü ve kapalı bir mekana gidenler genelde sigara kullanıcılarıdır, şimdi oralarda sigara içemeyenler deniz kenarlarında, dağlarda bayırlada sigara içip sapıtacaklar.. umarım zaten bozuk olan toplumun daha da bozulmasına sebebiyet vermez bu yeni ve haksız bulduğum yasa!!! ciğerlerimiz dumansız kalacak diye bazı değerlerimizi kaybetmeyelim de..

20. Cevap: 19 Temmuzda Yürürlüğe Girecek Olan Sigara Yasağı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

kesinlikle doğru buluyorum :) çünkü ben sigaradan cok rahatsz oluyorum hemen nefesim gidio we bir cafeye yada herhangi bir kapalı alanda oturdugumuz zaman içen insanlardansa biz daha cok etkileniyoruz yani pasif içicilerin durumu daha vahim diye düşünüyorum..;)
    ama sadece kahvehanelerde yasaklanması abes geldi ..

kısaca bu uygulama benim adıma süper oldu (: