10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve Wish tarafından 16 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Wish Üye

10 Kasım Anma Programı
    10 kasım atatürkü anma günü programı örneği

10 kasım Atatürk'ü Anma ve Atatürk Haftası ile ilgili Atatürk'ü Anma örnek program akışı

Sayın Kaymakamım,
    Sayın Garnizon Komutanım,
    Sayın Belediye Başkanım,
    Değerli Davetliler,
    Sevgili öğrenciler;
    …….. yıl önce bugün, Türk ulusu olarak en büyüğümüzü kaybettik. Bu günün, acılarımızı umuda dönüştüren yanı, “ Beden Atatürk’ü” kaybederken “Düşünce Atatürk’e” kavuşmuş olmamızdır. Saatler 9’u 5 geçe insan ve insanlık sevgisiyle dolu, vatan sevgisiyle dolu koca bir yürek durdu. Ama saatler durmadı. Dünya dönüyordu. Gerçek olan ölümlere yas tutmak değildi. Esas olan yaşamak ve yaşatmaktı. Beden Atatürk’ü kaybettik ama düşünce Atatürk bizim içimizde. Bir gün düşünce Atatürk’ü kaybedersek işte o zaman 10 Kasımlarda ağlamak zorunda kalırız.
    Gün sadece 10 Kasımlarda değil, her gün O’nun getirdiklerine sahip çıkmanın, O’nun düşüncelerinden ödün vermemenin günüdür.
    Ölümünün 67. yılında Atatürk’ü saygıyla anıyor ve sizleri Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder, Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal etmiş silah arkadaşlarının huzurunda bir dakikalık saygı duruşuna ve akabinde …………………….. İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni ……………………… yönetiminde İstiklal Marşı’mızı söylemeye davet ediyorum.
    Dikkat!
    İstiklal Marşı

Her gün güneş yeniden doğar, gün yeniden başlar Ata’m
    Kahramanlar ölmezler, kalplerde yaşarlar Ata’m
    Neler yazsak azdır Ata’mız için
    Bütün ulusun gönüller dolusu, kucaklar dolusu selamı var Ata’ya

*Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı……………………. İlköğretim Okulu Müdürü ……………………. yapacaktır.

Ölüm yenilmezi yendi. Hakim bakışlı, madeni gözler kapandı. Fakat, muazzam eser bakidir ve Türkiye Cumhuriyetinin mazisi gelecek için teminattır.

* Atatürk’ün hayatını anlatan konuşmayı ……………………………………………. yapacaktır.

ATATÜRK DİYOR Kİ: “Gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.

*……………………..İlköğretim Okulu…………sınıfı öğrencilerinden……………………………………... İsimli şiirini seslendirecek.

Yanmış yıkılmış savaş meydanlarında
    Destanlar yaratıyor cihanın görmediği
    Arkasından dağ dağ ordular geliyor,
    Her askeri Mustafa Kemal gibi.
    * Atatürk’ün askeri yönünü anlatan konuşmayı…………………………………….yapacaktır.

Mustafa Kemal’i düşünüyorum
    Ölmemiş bir kasım sabahı.
    Yine bizimle beraber her yerde,
    Yaşıyor dört köşesinde vatanın,
    Yaşıyor damar damar yüreklerde

* Gençliğe Hitabe!
    * Şimdi salonda bulunan bütün öğrencilerin ayağa kalkmalarını ve “Gençliğin Ata’ya Cevabını” benim arkamdan seslendirmelerini rica ediyorum.

Bu 10 Kasımları acısı derin,
    İşte huzurunda sivilin, erin
    Başımızda sensin, gönülde yerin
    Sen ölmedin Atatürk’üm ölmedin.

* …………………………………………… İ.Ö.O ………… sınıfı öğrencilerinden ………………………………… isimli şiirini seslendirecektir.

ATATÜRK DİYOR Kİ:” Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeter.”

* Ulu Önder Atatürk’ün vefatı nedeniyle yurtiçi ve yurtdışında söylenen ve yazılanları …………………………………… seslendirecek.

Aklı başında olanlar, bu ulusun çıkarlarını, bu ulusun çocuklarını ve onların geleceğini düşünenler çok iyi bilirler ki; O bize değil, biz O’na mecburuz. Atatürk bizi birleştiren ortak düşüncedir.

* Atatürk İlke ve İnkılapları ………………………………………… tarafından seslendirilecek.

Başın mı dertte beni hatırla,
    Duy beni en sıkıldığın an,
    Baştan sona her şeyiyle bu vatan,
    Sakın ağlamasın kasımlarda,
    Fatihler, Kanuniler ölmez,
    İnanın Mustafa Kemaller tükenmez

* …………………………… İ.Ö.O öğrencileri, Türkçe öğretmeni yönetiminde ”Atatürk” oratoryosunu seslendirecek.

Ellerin üstünde bir bulut değil,
    Yerinden oynayan bir dağ olmalıydı.
    O bizi bırakıp gitmesin diye,
    Gönüller sarılıp bağ olmalıydı.

*………………………………. İ.Ö.O korosu, ………………………………yönetiminde “Atatürk’ün sevdiği şarkıları” seslendirecek.
    Davullar zurnalar döğende
    Biz seni hatırlarız!
    Binip trene gezende
    Biz seni hatırlarız!

Önce adını öğrenir çocuklarımız!
    Eli kalem tutup yazanda.
    Binler yaşa, yurdumuza hizmeti büyük!
    Kemal Paşa! Ölümsüz insan!
    Şanlı Atatürk!

* 10 Kasım Atatürk’ü anma programı sona ermiştir, arz ederim.
  2. Wish Üye

Cevap: 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı

Bugün, 10 Kasım 2011. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 73. ölüm yıldönümü. Bir sonbaharın hüzün dolu 10Kasımında yine O'nsuz fakat O'nunla dopdoluyuz. Bizler buraya o altın beyinden çıkan gücümüzü; ilhamımızı aldığımız o zekadan fışkıran fikir ve duyguları tekrar hatırlamak ve geleceğimizin teminatı olan gençlere bu ideali aşılamak için toplandık.
    Bu vesile ile hepinize hoş geldiniz diyor programı arz ediyorum.

1. Saygı Duruşu ve istiklal Marşı
    2. Günün anlam ve önemini belirten konuşma,
    3. Atatürk'ün Hayatı
    4. Şiirler
    5. İlkelerimiz
    6. İnkılaplarımız
    7. Atatürk'ten Bir Anı
    8. Atatürk'e Mektup
    9. Koro
    10. Selanik'ten Dolmabahçe'ye adlı oratoryo
    11. Kapanış

1. " Bir türkü söylüyorum gök mavisi
    Yıldızlar dolar içime
    Dağ basını duman almış
    Uğuldayan rüzgar dinmiş, kesilmiş cihanın nefesi
    Dokuzu beş gece Dolmabahçe'de
    Kemal'im uyuya kalmış"

2. Atatürk Diyor ki: "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

3. İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

4. "Öldü sanmayın beni,
    Biliyorum gelemem o yerlere bir daha
    Mustafa Kemal olarak
    Fakat bilin ki
    Kalbinizdeyim sıcak duygularınızla
    Elinizdeyim verimli işler içinde,
    Başınızdayım düşünceler boyunca,
    Beni öldü sanmayın
    Nerede üstünse başarınız
    Bilin ki orda ben varım."

5. Değerli konuklarımız,
    Atatürkçü düşüncenin özünü " Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılapçılık" olarak özetleyebiliriz. Türk kalkınmasının temel dayanakları bunlardır.
    Şimdi bu ilkeleri öğrencilerimizden öğrenelim.

6. "Bir vatan kurtarmıştı Mustafa Kemal. Fakat daha yapılacak pek çok şey vardı. Türkiye'yi medeni milletler arasında layık olduğu yerde görmek istiyordu. Bu nedenle birçok yeniliği ülkemize kazandırdı."
    Öğrencilerimizin gösterileriyle, bu yeniliklerin yaşantımızda meydana getirdiği değişiklikleri hep birlikte görelim.

7. Sevgili öğrenciler,
    Büyük Önder Atatürk'ün yaşama geçirdiği bu yenilikler sayesinde bugün uygar bir ülkede yaşıyoruz. İnanıyoruz ki sizler de çalışarak, üreterek ülkemizdeki bu gelişmeleri daha ileri götüreceksiniz.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 57 yıl süren kısa hayatını bizler anlatmakla bitiremeyiz. Atatürk'ün hayatı üzerimizde derin izler bırakan anılarla doludur.
    "Mustafa Kemal, savaş meydanım gezerken yerde parçalanmış bir bayrak, bir düşman bayrağı görür. Bir an durup yanındakilere seslenir:
    - Bu bayrağı kaldırınız, yenilmiş bir düşman bayrağı da olsa bir milleti, bir orduyu simgeliyor, yerde kalmaya layık değildir." diyerek her millete saygı göstermemiz gerektiğini ifade etmiştir.
    Öğrencilerimizden Okan Karaca ve Caner Kutlu "Yanma Aldığı ilk Er" adlı anıyı canlandıracaktır.

8. Tükenir elbet gökte yıldız, denizde kum tükenir
    Bu vatan bu topraklar cömert
    Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
    İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez

9. Atatürk bir çıkıştır, varış değil
    Varmak tükenmek demek, Atatürk tükenmez
    Varmak ölüm demek, Atatürk ölmez
    Ben ölürüm, benimle bir eksilir Atatürk,
    Sen doğarsın, o doğar, başkaları doğar
    Sizinle bin doğar, bin çoğalır, bin yücelir
    Dünya sürer, yaşam sürer, sürer Atatürk

10. Atatürk diyor ki : “ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”
    Okulumuz müzik öğretmeni yönetiminde "okul korosunu" dinleyeceğiz.

11. "Güzelden doğrudan yana ne varsa
    Özgürlükten bağımsızlıktan yana
    Sendendir Atatürk'üm.
    Sen Mustafa Kemal'sin
    Alın terim göz nurum!
    Sevincim, kıvancım, onurum.
    Sen, yeni Türkiye'nin mimarı,
    Sen ilk öğretmen,
    Baş kumandan,
    Ulu Önder
    Sana nasıl sesleneyim?
    Sen baştan başa vatansın..."

"Selanik'ten Dolmabahçe'ye" adlı oratoryoyu izliyoruz.

12. Büyük Atatürk,
    İlerleme ve kalkınma yolunda Türk gençliği senin yolunda yürüyor. Bize emanet ettiğin cumhuriyeti çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmak azmindeyiz. Sen ebedi istirahatgahında rahat uyu.
    Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 73. ölüm yıldönümü münasebetiyle Atatürk İlköğretim Okulu’nun hazırlamış olduğu Anma Programı sona ermiştir. Hepinize teşekkür eder saygılar sunarız.

VEZİRKÖPRÜ ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU​