1 NİSAN ve ŞAKA

'Güncel Bilgiler' forumunda chemist tarafından 1 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. NİSAN 1!!!!!!!!!!

Not: Biraz uzun oldu Sonuna kadar okuyun lütfen o kadar yazdık allaaaa alaaaa..

Arkadaşlar çoğu zaman Nisan 1 !!!!!! bağırtısını duymuşumdur ve herzaman ki gibi unutkanlığımdan bugünün Nisan 1 olduğunu hatırlayamamışımdır.. Genelde gülümsesemdee ulan gene yedik şakayı, kim bu 1 nisanı çıkaran diye içimden hayıflandığımda olur...

Ama bugünün NİSAN 1 olduğunu unutmadım.. Hemde forumdaş ailesinde unutanlar olduysa başlarına kötü birşey gelmeden hatırlatayım istedim...

Bugün 1 Nisan olunca devamlı kim ki bu 1 Nisanı çıkaran diye kızdığım kişi yada kişileri merak ettim ve hem kendim hemde sizler için araştırdım...

İşte 1 Nisan şakalarının tarihi:

Roma imparatoru Sezar M.Ö. 46 Yılında takvimin başlangıcı Ocak ayı olarak ilan etti. Ancak 16. yüzyılda Avrupa'da yeni yılın mart ayının 25'inde başladığı bilinir. 1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles takvimi değiştirrerek yılbaşını ocak ayının birinci gününe aldı. Ancak bazı kişiler bu kararı protesto etmek amacıyla 1 Nisan'da partiler düzenleyip birbirlerine hediyeler verdi. Diğerleri ise bunları 'nisan aptalları' olarak nitelendirdi; yapılmayacak partilere davet edip, olmayan haberler üretti Yıllar sonra Ocak yılın ilk ayı olarak oturunca Fransızlar 1 Nisan'ı kültürlerinin bir parçası olarak gördü. Bu adetin İngiltere'ye ulaşması 200 yıl sürdü. Oradanda bütün dünyaya yayıldı. 1 Nisan şakalarının sembolünün 'nisan balığı' olmasının nedeni ise mart ayının sonlarına doğru Güneşin balık burcunu terk ediyor olmasıdır.

Kısacası takvimin başlangıcının değiştirilmesine kızan 3-5 fransızın ettiğini şimdi biz çekiyoruz.. Zaten fransızları (bayanları hariç) hiç sevmem. Bunu duyduktan sonra iyice gıcık oldum...

Bizim medyada nisan 1 şakası yapıldığını hiç duymadım, sadece çok küçükken (6-7 yaşlarındaydım, yani 1911lerde :)) gazetenin birinde sakallıı bebek doğdu kıyamet kopacak diye haber yapmışlardı tabi sakallı bebeğin fake fotoğrafını yayınlayarak.. Ertesi gün gazete 1 nisan şakası yaptıklarını duyuruncaya kadar çok heyecanlanmıştık.... Forumun en genç ve bitli üyesi ben olduğumdan çoğu kişinin bu olayı hatırlayacağını umuyorum.... Başka bir medyanın 1 nisan şakasını duymadım. Duyduklarımda çok küçük şakalardı.. Ama dış basında bayağı iyi nisan 1 şakaları varmış..... Sizlerle paylaşmak istedim..

Bu medya şakaları San Diego’da yer alan Şaka Müzesince 1 Nisanlarda medyada yapılan değerlenirmede en iyi şakalar olarak seçilmiştir

1957’de BBC televizyonu İsviçreli çiftçilerin ağaçta makarna yetiştirip topladıkları haberini yapıyor ve onlarca insan televizyon kanalını arayıp bunu kendi evlerinde nasıl yapacaklarını soruyorlar.

1985’te Sports Illustrated dergisi saatte 270 km hızla top atan Finch adlı birinin New York Mets takımına alınacağını yazar. Finch bu becerisini Tibet’teki rahiplerden aldığı eğitimle edindiğini söylemektedir. Bir anda bir sürü fanatiği oluşur.

1962’de İsveç’te siyah beyaz yayın yapan bir kanalın spikeri izleyicilerin eğer isterlerse televizyonlarını naylon poşet geçirerek renkli seyredebileceklerini söylüyor.

1996’da Amerikadaki büyük hızlı gıda zincirlerinden biri olan Taco Bell, Amerikan’nın bağımsızlık sembollerinden olan tarihi Özgürlük Çanını devletten satın alıp adını Taco Özgürlük Çanı yaptığını açıklıyor. Vatandaşların tepkisi büyük oluyor.

1977’de İngiliz Gazetesi The Guardian San Seriffe adlı hayali bir takım adanın 7 sayfalık tanıtım ekini dağıtıyor. danın coğrafyası ve kültürü ile çeşitli uyduruk reklamlarla süslenen bu haberin şaka olabileceğini hiç kimse düşünmedi.

1998’de New Mexicans for Science and Reason adlı bir dergide çıkan makalede Alabama eyaletinde yapılan bir oylama sonucunda alınan bir kararla pi sayısının 3.14159’den 3.0’a değiştirildiği yazdı. (süper)

Burger King, 1998 yılında USA Today gazetesinde tam sayfa olarak Amerika’daki 32 milyon solak için özel üretilmiş solak hamburgeri reklamları verdi. "Left-Handed Whopper, " Binlerce sipariş aldılar.

İngiliz Astronom Patrick Moore 1976’da bir radyoda yaptığı açıklamada Pluton’un Jupiter’in arkasından sadece bir kez gerçekleşecek şekilde arkasından geçeceğini ve bunun dünyanın yerçekim gücünü azaltacağını söyledi. Eğer tam o anda insanlar zıplarlarsa uçma hissini yaşayabileceklerini söyledi. Yüzlerce insan arayarak gerçekten hissettiğini iletti.(buda süper)

Arkadaşlar şaka yapmayı çok seven biri olarak belki haddim olmayarak tavsiyem herzaman şaka yapın ama ABARTMAYIN aşağıdaki resim ve videodaki gibi........... Çok komik ama siz yapmayınn

Hazırlayan: Chemist

Ezgi bunu beğendi.

2. Ya anlayamadım şu; sen değilmisin "uzun bu yazılar okuyamadım" diyen şimdi destan gibi yazmışsın ve mutlaka okuyun demişsin :f106:
    Bilemem bu konuda söz vermiycem Chemist ama bu günde yapılan tuhaf ve korkutucu şakalara karşıyım herşeyi tadında ve tuzunda bırakmak en güzeli öldüm, bayıldım, hastayım, ustayım tarzında yapılan şakalardan nefret ederim çünkü şakası bile kötü :f40:

3. Emeğine sağlık Chemist
    Paylaşım için teşekkürler.

4. Emeğine sağlık chemist :f40: kimse lütfen EŞŞEK şakası yapmasın:f73: :f73:

5. Bizler için pek bir zahmete girmişin chemist.Sağolasın,var olasın. Araştırmacı arkadaşım. Şaka yapmayı severim ama bu günün şaka için özel bir gün olması bana saçma geliyor. Bugün hırıstiyanlar için hile biz müslümanlar için şaka günü.

6. video güzeldi şaka yapılan arkadaşda bayağı kızmış:f30:

paylaşım için teşekkürler chemist:f40:

7. Chemistt yazı çok uzundu yarısına kadar okudum gerisini sen anlatırsın artık:)

Ama video güzeldi eline sağlık arkadaşımmmm..:)

8. Hepsini okudum bilgiler için teşekkürler dayıcım video çok ürkütücüydü:f30:

9. metin valla hepsini okudum ben .Bende geçen sene 1 nisanda bana yapılan tabirimi caiz görün lütfen eşşek şakasını sizlerle paylaşayım.Geçen sene 1 nisan tatil gününe denk gelmişti okulda sınav vardı ben sınavda görev istemediğim için evdeydim ama okul müdürüm okulda görevliydi.O sabah saat 9:00 da benim ev telefonum çaldı.Okuldan sınavda görevli öğretmen arkadaşım iki gözü iki çeşme ağlayarak müdürümüzün okula gelmediğini tel açtıklarını ama cevap alamadıklarını söyledi.O an yaşadığım şoku size anlatamam. Müdürümün görevli olduğu bir zamanda okula gelmemesi münkün değildi aklıma tamam kesinlikle bişey oldu kalp krizi geçirdi öldü gibisinden binbir çeşit felaketler geldi.Bir yandan dışarı çıkmak için üstümü giyiniyorum bir yandan sürekli müdürümün telini arıyorum çılgına döndüm açıkcası.ben bu şekilde delirmiş bir durumdayken bu sefer cep telim çaldı ve karşımda müdürümün sesiii kahkaha atıyorr.Ne mi yaptım ben orasını anlatmayayım isterseniz sadece şu kadarını söyleyeyim müdürüm bana bir daha şaka yapmaya tövbe etti.

10. Ablacim öncelikle konuyu fazlaca uzun olmasına rağmen okuma inceliğini gösterdiğin için çok teşşekür ederim. Umarim bu davranışın forumumuzun tecrübesiz üyelerine örnek olur.. :f118: :f118:

Ablacigim müdürünüzün halini tahmin edebiliyorum ve kesinlikle tövbe etmiştir:f30: :f30: .....

11. valla ben sakanın seviyelisinden yanayım insana zarar vermeyecek
    kalbini kırmayacak sadece gülmek amaçlı olanlar genede şakanın dozunu kaçırdığımız
    oluyor ama şaka her zaman şaka sınıfında kalmalı kırıcı ve onur düşürücü olmamalı.
    paylaşımın için teşekkürler kardeşim emeğine sağlık..:f118: :f118: :f30:

12. paylaşım için teşekkürler chemist
    şakalar abartılı olmadığı sürece güzeldir bencede tekrar teşekkürler emeğine sağlık