1. Murat Kimdir

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 21 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. 1. Murat Biyografisi

  1. Murat'ın Babası : Orhan Gazi Annesi : Nilüfer Hatun'dur.. 1.Murat'ın Dogum Tarihi : 1326
  Vefati ise 1409'dur..

  1.MURAT Osmanlı tarihininlerinin “Hüdavendigar” diye lâkaplandirlari Birinci Murat, Osmanlı devletinin gelişmesi uğrunda mühim hizmetler yapmış, gerek kendisinin , gerekse Lala Şahin Pasa, Hacı Il Bey ve Evrenos Beylerin gayretleriyle fütuhat sahasını süratle genişletmiştir. Hac Il Beyin Edirne yakınında bir baskın hareketiyle 1363 yılında Sırp Sindiği zaferini kazanması, Türklerin Balkanlarda ilerleyip yerleşmesi için ilk merhalenin asılmasını temin etmiştir. Sonra devlet merkezi Bursa’dan Edirne’ye nakledilmiştir. Birinci Murat Balkan fütuhatına muntazam bir plân dahilinde devam ederek Bulgaristan ile Sırbistan’ın bir kısmini Türklere kazandırmıştır.

  Hac Il Beyin Edirne yakininda bir baskin hareketiyle 1363 yilinda Sirp Sindigi zaferini kazanmasi, Türklerin Balkanlarda ilerleyip yerlesmesi icin ilk merhalenin asilmasini temin etmistir. Sonra devlet merkezi Bursa’dan Edirne’ye nakledilmistir. Birinci Murat Balkan fütuhatina muntazam bir plân dahilinde devam ederek Bulgaristan ile Sirbistan’in bir kismini Türklere kazandirmistir. Murat Hüdavendigâr Rumeli gütuhatindan baska Anadolu’da Osmanli ülkesinin genislemesine önem vermistir. Bu arada Germiyan ve Hamit ogullarinin arazisinden hayli topraklar Osmanlilara katilmistir. Ilk Osmanli – Karaman harbi de Birinci Murat zamaninda cereyan etmistir.

  Murat Hüdavendigâr Rumeli gütuhatindan başka Anadolu’da Osmanlı ülkesinin genişlemesine önem vermiştir. Bu arada Germiyan ve Hamit oğullarının arazisinden hayli topraklar Osmanlılara katılmıştır. İlk Osmanlı – Karaman harbi de Birinci Murat zamanında cereyan etmiştir.

  Osmanlıların gittikçe kuvvetlenerek büyümesi Balkanlı Hıristiyanları endişeye sevkettiğinden Sırp, Bulgar, Bosnalı, Macar, Ulah, Arnavut kuvvetleri müştereken harekete geçmişlerdir. Murat bu hali kuvvetini 1389 yılında Kosova meydan muharebesinde kat’i bir mağlûbiyete uğratarak, Türklerin Balkanlarda bir kaç asır yerleşmesini temin etmiştir.
  1.Murat, yalnızca gerih hareketleriyle meşgul olmamış, ayrıca devletin teşkilâtlanmasına da himmet etmiştir. Yeni zapt edilen ülkelerdeki Hıristiyan çocukları toplayarak Türk – İslam terbiyesi verilip hususi şekilde askerlik için yetiştirilmek suretiyle, Osmanlı devletinde muntazam ve daimi bir asker sistemi olan “Kapıkulu askeri teşkilâtı” kurulmuştur. Osmanlı askeri arasında önemli bir mevkii olan yeniçerilik böylece doğmuştur. İlk Kadıaskerlik (Kazasker) makamı ile Veziriâzamlık makamı da I.Murat zamanında ihdas etmiştir.

  1.Murat'ın Çocukları Savcı Bey, Beyazıt Bey(padişah olmuştur), Yakup Bey, İbrahim Bey, Sultan Hatun (Nefise Hatun)  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Aralık 2012
Yükleniyor...