1.Dünya Savaşında Yer Alan Grupların Oluşumu

'Genel Türk Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 22 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. 1.Dünya Savaşında Yer Alan Grupları
  1.Dünya Savaşında Yer Alan Gruplarının Adları
  1. Dünya Savaşı'nda savaşan devletler hangileridir?

  I. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan birincisi olup dünya milletlerinin çoğunun yer aldığı 1914'ten 1918'e kadar süren küresel bir askeri çatışmadır.
  28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa'da başlamış ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle Dünya Savaşı ve Büyük Savaş olarak adlandırılmıştır. Dört yıl süren savaş, 1918 yılında sona ermiştir.

  I. Dünya Savaşı, Avrupa'da dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalarda bulunan yirmi beş devletin bulunduğu, o tarihe kadar görülmemiş ilk dünya savaşıdır.

  I. Dünya Savaşı Avrupa'da İttifak Devletleri diye adlandırılan Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan Krallığı ile İtilaf Devletleri diye adlandırılan Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Rusya İmparatorluğu önderliğindeki Sırbistan, Karadağ ve Belçika devletleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşa sonradan İtilaf Devletleri tarafında İtalya, ABD, Japonya, Yunanistan, Portekiz ve Romanya da katılmıştır.
   
Yükleniyor...
- Dünya Savaşında Alan Forum Tarih
1.Dünya Savaşında Yer Alan Devletler Genel Türk Tarihi 25 Ekim 2011
1.Dünya Savaşında Yer Alan Gruplar Genel Türk Tarihi 24 Ekim 2011
1.Dünya Savaşında İmzalanan Barış Antlaşmaları Genel Türk Tarihi 8 Ağustos 2011
1.Dünya Savaşında Hangi Antlaşma İmzalandı Osmanlı Tarihi 7 Ağustos 2011