1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

'Sağlık Rehberi' forumunda Lider tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor!
    Kan, kaynağı sadece insanda olan, yapay olarak üretilemeyen hayati bir maddedir.
    Ülkemizde gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığı için, toplanan ve saklanan kan miktarı maalesef ulusal ihtiyacımızı karşılamamaktadır. Bunun için sık sık acil kan anonsları yapılmakta, hastane önlerinde kan simsarlarından alınan kanlar ise hayati tehlike yaratmaktadır.

Türk Kızılayı, bağışlanan kanın, ihtiyacı olan kişiye ulaşmasına kadar geçen tüm süreci kontrol altına alan uluslararası standartlarda bilimsel bir sistem oluşturmuştur. Kanın, ihtiyaç sahibine en güvenli şekilde ulaştırılması ancak bu yolla mümkün olabilmektedir.

Ancak gönüllü kan bağışçısı sayısı yeterli olmadığından, ülkemizde bir yıl içinde toplanan kanların yalnızca % 40’ı Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği şekilde Türk Kızılayı sayesinde düzenli, gönüllü ve bilinçli kan bağışçıları ile karşılanmaktadır.

Geri kalan bölümü ise hala takas yöntemi ile toplanmaktadır. Çağdaş ve ülkemize yakışan çözüm; dünyanın gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kan ihtiyacının tamamının, ulusal bir kan bankası aracılığıyla gönüllülerden karşılanmasıdır.
    [​IMG][​IMG]
    Kan vermenin insan sağlığına zararlı yanının olmadığı tespit edilmiştir: Bilimsel araştırmalara göre 18-65 yaş arasındaki sağlıklı bireyler, 3 ayda bir (yılda 4 kez) kan verebilir.

Kanımızın yetmemesi sizin de kanınıza dokunuyorsa, bugün başkalarının, yarın sizin veya yakınlarınızın kana ihtiyaç duyabileceğinin siz de farkındaysanız…sadece 25 dakikanızı ayırarak ülkemizin kan ihtiyacını karşılayabilir, binlerce hayat kurtarabilirsiniz.

Ülkesini ve insanını seven, sorumluluk sahibi, tüm iyi insanlarımızı gönüllü kan bağışçısı olmak için Türk Kızılayı’na kan vermeye çağırıyoruz.
    (Detaylı Bilgi İçin:
    Buradan
    Kan Hizmetleri

SümbüL ve Ezlem bunu beğendi.

2. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

Çok anlamlı bir paylaşım Abiciğim evet türkiyede gerçekten kan bağışçılarına ihtiyacımız var.:f118:

Malesef rahatsızlığımdan dolayı ben veremiyorum..:(

+rep

3. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

ben de küçükken geçirdiğim bir rahatsızlıktan dolayı çok istememe rağmen kan veremiyorum:(
    bu yayarlı paylaşım için sağol dostum :f118:

Kan Vermenin Faydaları

* Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
    * Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
    AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
    Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
    * Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

4. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

18-65 yaş arasında,50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan herkes kan merkezine kan vermek için gidebilir.Ayrıca yapılan muayenede sağlığı uygun olan herkes 3 ayda 1 kez, yılda toplam 4 kez kan bağışında bulunabilir. Bu konuda Türk Kızlayı gerçekten kampanyalarla başarılı çalışmalar yapıyor.
    Duyarlı paylaşımın için teşekkürler Lider abicim.Bu konu vasıtasıyla acılı zor günlerimizde bizlerden desteğini esirgemeyen gece gündüz bizimle beraber acımıza ortak olan Antalya Kızılay Kan Merkezine teşekkürlerimi sunuyorum.:(

5. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

herkez birazcık duyarlı olsa yeter

6. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

O kadar umursamaz davranıyoruz ki bazen kendi canımız yanınca anlıyoruz ...

7. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

Kan bağışına ihtiyacımız var ama inşallah kızılay da bu konu bağlamında gerekli tedbirleri almıştır umarım.Çok defalar tv lerde gördüğümüz hastalıklı kan verilmesi,kişilere kan verme işlemlerinden sonra hastalık bulaşması gibi durumlar inşallah yaşanmaz.Açıkçası ben korkarak giderim kan vermeye.Çünkü ne olacağı belli olmaz türkiye de....

8. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

Bu önemli çağrı için teşekkürler Lider...:f40:
    Duyarlı olmamız gereken çok önemli bir konu

9. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

Benim de kilom tutmuyor maalesef kan vermek için :(

Bu yararlı ve hatırlatıcı paylaşımın için teşekkürler abi.

10. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

ben igneden korkarım

11. KinG

KinG Admin

Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

Duyarlılığın için Teşekkürler Abi.:f118::f40:
    Yılda en az 1 kez dahi olsa kan veriyorum Her kan verdiğim zamanda Kendimi mutlu Hissediyorum.

12. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

öncelikle şunu belirteyim kızılay bu işi en üst seviyede ve kaliteli hizmet anlayışla yapıyor
    ben şahsen izlenimlerim doğrultusunda gördüğüm kan verecek kişilerden öncelikle forumları var soru cevap şeklinde onları güzelcene dolduruluyor bu aşama bittikten sonra test için bir kan örneği alınıyor ve testten olumlu cevap alınıyorsa doktor tarafından ön muayeneye tabi tutuluyor sonra kan vermek isteyen kişiden kanı alınıyor

bu sayfaya ilgi ve alakanızdan dolayı herkese ayrı ayrı teşekkürler kana ihtiyacımız olduğunda kan bulabilmemiz için kan bankasına kan vermemiz lazım sevgiler...

13. Cevap: 1.000.000.gönüllü aranıyor neden sizde olmayasınız

neden rahatsızlığın var geçmiş olsun ezlem ablacım:(:(:(:(:( :f9::f9::f9::f25::f25::f25:üzmedim dimi