06-16-26 Kardeşliği...

'Spor Gündemi' forumunda Jeeny tarafından 21 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. 061626` Troykası

Uçak Mühendisi İbrahim Toy (37), mesleğinin icabı10 yıldır Eskişehir`de bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Doğma büyüme Bursalı ve doğuştan fanatik Toy`un ailesi ve kızından sonra en büyük tutkusu olmuş Bursaspor; kendini bildiğinden beri.

Cuma olsun da Bursa`ya döneyip` diye Eskişehir`de günleri adeta iple çeker Toy. Eğer o hafta maç varsa kesinlikle kaçırmaz; yanına kızını ve babasını da alıp stadın yolunu tutar.

Ortak paydamız Bursaspor olunca; İbrahim`le kanımız kısa sürede birbirine kaynayıverdi.

Elektronik posta atamazsa; haftada bir mutlaka telefonla arar, Bursaspor üzerine konuşuruz.

Toy`un çalıştığı işyerindeki en yakın dostu; kısa adı Ayder olan Eskişehir Anadolu Yıldızları Derneği Başkanı İlhan Kısmet`tir. Dostluk zaman içinde dal budak salınca, İlhan Kısmet Bursa`ya gidemediği haftalarda bizim Toy`u Eskişehirspor`un maçlarına davet eder.

O da kıramaz. Birlikte Ayder Tribünü`nden Eskişehirspor maçlarını izlemeye başlarlar. Diğer taraftan da kadim dostuna Bursaspor sevgisini aşılar, iki takım zamanla ortak tutkuları haline geliverir.
    İbrahim Toy`la, İlhan Kısmet şu sıralar; Türkiye`de bir benzeri daha bulunmayan güzel bir projenin yaşama geçmesi için ortak çalışma yapıyor. Amaçları Bursa-Ankara tribün dostluğuna Eskişehir halkasını da ekleyip, bu konuda bir ilk ve öncü olabilmek.

Proje üzerine dün hem İbrahim Toy`la hem de Ayder Tribün Lideri İlhan Kısmet`le görüştüm. Anlattıkları bana çok cazip geldi.

Üç kulübün taraftarlar dernekleri biraraya gelip, `061626 Kardeşliği Organizasyonu` adıyla ve bir çatı altında örgütlenerek, her koşulda birbirlerine sınırsız destek verme üzerine el sıkışacak. Yine her kulüpten simge renkler seçilip (örneğin beyaz-kırmızı-lacivert) birlikte kullanacakları kaşkol, polar ve t-shirtler yaptırılacak. Yine her fırsatta karşılıklı olarak maçlara gidilip, belirlenecek sloganlarla ortak tezahuratlar yapılacak.

Proje henüz uygulama aşamasında. İlk fırsatta taraftar dernekleriyle bir masaya oturup, tartışmaya açmayı düşünüyorlar. Ayder Başkanı İlhan Kısmet Bursa-Eskişehir dostluğunun süreç içinde ve güzel bir havada devam ettiğini belirterek `Önemli olan Ankaragücü taraftarlarını bu organizasyona razı edip, birlikteliği oluşturabilmek. Elbette kanaat önderlerinin de destek vermesi gerekiyor` diye konuştu.

Doğrusu düşünmeye değer. Sporda özellikle futbolda kavganın ve küfrün yerini dostluğa ve kardeşliğe bırakması hepimizin ortak arzusu değil mi?

Yaşama geçebilirse eğer; Bursa-Ankara-Eskişehir tribün troykası futbol terörürün kökünü kazımada ilk adım bile olabilir.

Takımlar her maç dostlarının plaka kodu olan dakkalarda birbirlerine tezahurat yapmaktadır.

2. Jennyy bu projeyi gönülden destekliyorum... Futbol şiddet değil kardeşlik oyunudur...

3. bencede spor,dostluk ve kardeşliktir, güzel bir paylaşım jeeny

4. Doğrusu düşünmeye değer. Sporda özellikle futbolda kavganın ve küfrün yerini dostluğa ve kardeşliğe bırakması hepimizin ortak arzusu değil mi?
    Yaşama geçebilirse eğer; Bursa-Ankara-Eskişehir tribün troykası futbol terörürün kökünü kazımada ilk adım bile olabilir.

Umarım Türkiye liglerin de bulunan bütün takımlarımız bu kardeşliğe iştirak eder

Türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu Lefter in bir ropörtajından alıntı yaparak konuya katkıda bulunmak istiyorum Jeeny.

Eskiden küfür yoktu
    Lefter: "Derbi maçından 10-12 gün sonra Milli Takım Kampı olurdu. Orada bir aile gibi kucaklardık birbirimizi. Şimdiki bir takım kopuklukların tek sorumlusu paradır. Çünkü artık menfaat herşeyin üstünde geliyor. Eskinin terbiyeli, seviyeli taraftarı bile kayboldu gitti. Afedersiniz şimdi kızlar bile küfür ediyor. Bizim zamanımızda futbolculara böyle hakaret edilmezdi. Zaten böyle bir şey olsa, yanındaki büyüğü; -Ne yapıyorsun kardeşim? Ne hakkın var küfür etmeye- derdi. Günümüzde kim kime, dum duma!
    Aytaç: Şimdi taraftar, tuttuğu takım maçı kazanınca balkona çıkıp silahla adam öldürüyor. Hepimiz bir takım tutuyoruz. Ama maç bittiğinde dostluğun, kardeşliğin de olduğu hatırlanmalı."