türkçemizi yabancı dillerin etkisinden korumak için neler yapabiliriz

Konusu 'Ders notları' forumundadır ve Aysell tarafından 4 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. Aysell

  Aysell Üye

  Dil yaşayan bir varlıktır. Kendisini oluşturan ulusun yaşamıyla birlikte gelişir; o ulusun türkülerini, efsanelerini, destanlarını, geleneklerini, düşünce sistemini, yaşam biçimini… kısaca kültürünü oluşturur. Dil olmazsa bir ulustan söz edilemez. Öyleyse dilin niteliği bir ulusun kültürel yapısını, gelişimini yakından ilgilendirir.

  Her dilin kendine özgü bir yapısı vardır. Dolayısıyla dünyaya bakışımızı, benliğimizin bir parçası olan anadilimiz koşullandırır.

  Eğer bir ulusun dili yabancı dillerin etkisinde kalıyorsa, insanlar kendi dillerinin sözcük ve tamlamaları yerine yabancı dillerin sözcük ve tamlamalarını kullanıyorlarsa bu durum kültürel yozlaşmaya yol açar; o ulus başka kültürlerin egemenliği altına girer; dili, buna bağlı olarak da kültürü gelişemez.

  Dilimizi Yabancı Dillerin Etkisinden Korumak İçin

  Türkçesi olan kavramların İngilizcesini kullanmamalıyız. Dilimizi iyi öğrenip güzel konuşmaya, bizden sonraki kuşaklara doğru bir biçimde aktarmaya çalışmalı, bu konuda bilinçli davranmalıyız.

  Türkçeyi iyi bilmek ve doğru konuşmak yalnızca Türkçe Öğretmenleri’nin, edebiyatçıların işi değildir. Bu dili konuşan herkes bu sorumluluğu taşımalıdır.
   
Benzer konu başlıkları: türkçemizi yabancı
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Türkçemizin ilk hali, son hali ve geleceği 10 Haziran 2010
Güncel Bilgiler Türkçemizi Güzel Kullanalım,Koruyalım 31 Mayıs 2009
Komik yazılar Türkçemizin zenginliği 26 Şubat 2009
Soru Cevap Vodafon yabanci numara nasil engellenir ? 20 Nisan 2014
Galatasaray Galatasaray Chelsea Maçı şifresiz hangi yabancı kanalda 26 Şubat 2014

Sayfayı Paylaş