Robin Hood Kimdir?

Konusu '( r-s-t-u )' forumundadır ve Blue tarafından 30 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. Blue

  Blue Üye

  Robin hood kimdir,robin hood kim,robin hood

  [​IMG]

  Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde -10. yy.'da ortaya çıktığı tahmin edilen- mevcut olan, belki gerçek olan bir hayduttur. Robin Hood hakkındaki birçok kaynak, O'nu en çok Fulk FitzWarin isimli bir Norman soylusunun Kral John'a karşı olup haydut olmasıyla bağdaştırır.

  İlk Robin Hood hikâyelerinde haydutun düşmanı şeriftir, ancak şerif bu role sadece görevi vesilesi ile katılmaktadır. Ancak daha sonraları şerif despot, görevini kötüye kullanan, topraklara saldıran, yüksek vergilendirmenin yanı sıra fakirlere kötü davranan biri olmuştur. Bazı hikâyelerde de Prens John'düşmanıdır ve bazen de yanlış olarak Aslan Yürekli Richard düşmanıdır.

  Robin Hood'un en eski hikâyelerinde; O bir çiftçidir. Daha sonraki hikâyelerinde de bir soylu olmuştur. Hatta bazı hikâyelerinde Haçlı Savaşlarına bile iştirak etmiştir, savaşlardan geri döndüğünde de şerif topraklarını alıkoymuştur. Hikayeler Robin Hood sayesinde İngiltere'nin en ünlü ormanlarından biri olan Sherwood Ormanı'da geçmektedir. Bu orman da Nottinghamshire'da bulunmaktadır.Robin Hood birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara konu olmuştur. Robin hood'un en iyi yardımcılarından biri Küçük John dur.

   
Benzer konu başlıkları: Robin Hood
Forum Başlık Tarih
Soru Çözüm Robin Hood Hangi batılı yazarın klasik romanıdır? 20 Aralık 2012
Ülkeler İngilizlerin Robin Hood Destanı 1 Ağustos 2012
Kitap Tanıtımı Robin Hood Kitabının Yazarı Kimdir 29 Şubat 2012
Sorun Cevaplayalım robin hood kitabının özeti kısa 8 Ocak 2012
Haberler Bu da kumarbaz Robin Hood 28 Aralık 2009

Sayfayı Paylaş