Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

'Kitap özetleri' forumunda ZORBEY tarafından 7 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. reşat nuri güntekin çalıkuşu romanının özeti


  ROMANIN ANAFİKRİ:

  Gerçek bir aşkın araya ne kadar büyük engeller girerse girsin asla yok olmayacağıdır.

  ROMANIN ÖZETİ:

  İstanbullu bir subayın kızı olan Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin korumasıyla “Nötre Dame de Sion” Fransız yatılı okulunda okur. Yaramazlıkları yüzünden arkadaşları, okulda, ona “Çalıkuşu” adını takarlar.
  Feride, yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin yakışıklı oğlu Kâmuran ile birbirlerini severler ve nişanlanırlar. Feride, düğün günü, bir kadının getirdiği mektuptan Kamuran’ın İsviçre’de iken Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi olduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir, her şeyi yüzüstü bırakıp kaçar.
  Feride, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde (Zeyniler Köyü, Bursa, Çanakkale…) öğretmenlik yapar. Oldukça idealisttir. Güzelliği başına belâ olur. Çeşitli dedikodular çıkar. Zeyniler Köyü’nde iken tanıştığı Doktor Hayrullah Bey’le Kuşadası’nda ikinci kez karşılaşır. Babacan bir adam olan Hayrullah Bey, Feride’yi kızı gibi korur; halkın dedikodusu üzerine onunla kağıt üzerinde evlenir; fakat aralarında sadece “baba – kız” ilişkisi vardır.
  Feride, öğretmenliğe başlayınca bir “günlük” tutmuş, başından geçen her şeyi günü gününe bir deftere yazmıştır. Hayrullah Bey bu defteri bulur, okur ve saklar. Hastalanınca, Feride’ye kendisinin ölümünden sonra ara sıra teyzesinin yanına gitmesini ve verdiği kapalı zarfı Kâmuran’a teslim etmesini vasiyet eder.
  Hayrullah Bey’in ölümünden sora, vasiyeti yerine getirilir. Feride, zarfı Kâmuran’a verir. Zarfın içinde Hayrullah Bey’in bir mektubu ile Feri-de’nin “günlük”ü vardır. Hayrullah Bey, Kâmuran’a yazdığı mektupta Feride’yi bir daha bırakmamasını salık vermektedir. Kâmuran mektubu ve Feride’nin günlüğünü sabaha dek okur, her şeyi öğrenir. Ertesi gün gidecek olan Feride’yi bırakmaz, evlenirler.

  ROMANDAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  Feride(Çalıkuşu): Fransız okulundan mezun; çok güzel, haşarı, canlı, cıvıl cıvıl, yaramaz, duygusal ve akıllı, canayakın, sevimli bir İstanbul kızıdır.

  Kamuran: Feride’nin teyzesinin çok kibar, yakışıklı, sarışın, yüksek öğrenimli, fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işle uğraşmayan oğludur.

  Doktor Hayrullah: Canayakın, iyi kalpli, yaşlı, sevimli, biraz inatçı ve sinirli biridir. Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır.

  Munise: Küçük, sarışın ve güzel bir köy kızıdır. Güzel olduğu kadar zeki ve nazik bir kızdır. Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur.

  ROMAN HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

  Kitap, bir romantik roman olduğu için, özellikle duygusal insanların ellerinden bırakamayacakları bir kitaptır. Kitap sade bir dille yazıldığı için akıcı ve sürükleyicidir. Olayların büyük bir bölümünün Anadolu’nun köylerinde geçmesi romana ayrı bir hava vermiştir. Romanda kullandığı idealist bir karakter olan Feride, insanın idealleri uğruna birçok şeyden vazgeçebileceğini göz önüne sermiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Aralık 2012


 2. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  bence çok fazla kısa olmuş ama yinede iyi
   


 3. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  çokkkkkkkkkk teşekkür ederim yazılım var yarın umarım yardımcı olur
   


 4. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk teşekürler umarım yardimci olur
   


 5. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  yarn sınaw wardı . cok yardımcı oldu . tşkkrler.
   


 6. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  çokkkkkkkkkkkk iyi yarın yazılı var inşallah iyi bir sonuç alırım
   


 7. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  çok teşekkür ederim pazartesi günü yazılım vardı arkadaşımın vardı kitabı ama ben yinede burayı seçtim kitaba da bakacağım...
   


 8. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  Yarına yetiştirmem gerekti çokkk tşk ederim :D
   


 9. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  Çok teşekkür ederim performans ödevimdi :D
   


 10. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  Teşekkürler kitabı okumama rağmen bu kadar net açıklama yapamazdım...
   


 11. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  teşekkürler bu hafta yetişmesi gereken performans ödevimdi
   


 12. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  bişey diycem benim istediğin calıkuşu değil bizim ki farklı :D
   


 13. Cevap: Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabı Özeti

  kitap çok güzel tam 5 kere bitirdim her sayfasını karış karış biliyorum neredeyse. size çok teşekkür ederim şu an kitap yanımda olmadığı için okuyamıyorum. burada okudum saolun...
   


 14. Çooook teşeklürler okumuştum kitabını ama bilmediğim kelimelerden dolayı çok şey kaçırmıştım şimdi daha iyi anladım yarın sınav var inşallah alırımmm
   


Yükleniyor...