Ramazan Ayına Girilirken Ne Gibi Hazırlıklar Yapılır

Konu, 'Ramazan Ayı ve Önemi' kısmında EyLüL tarafından paylaşıldı.

 1. Ramazan Ayına Girilirken Ne Gibi Hazırlıklar Yaparız
  Ramazan Ayına Girilirken Yapılan Hazırlıklar Nelerdir


  Mübarek Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Ramazan ayıın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır.

  Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen Hoş geldin ya şehrü ramazan gibi yazılar görürüz Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar.

  Ramazan Ayında oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz.

  Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız. Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah’a şükrederiz Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız.Bu ayda camiler dolar taşar.

  Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.