Nisa Suresi Ne Zaman İnmiştir

Konusu 'Dualar ve Faziletleri' forumundadır ve Masal tarafından 8 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Masal

  Masal Üye

  Nisa Suresi Ne Zaman Nazil Olmuştur


  Nisa Suresi Kaç Yılında İnmiştir


  Medine döneminde inmiştir. 176 âyettir. Sûre, özellikle kadın haklarından, onların hukûkî ve sosyal konumlarından bahsettiği için bu adı almıştır. “Nis┠kadınlar demektir.

  Nisa suresi, Uhud savaşının peşinden başlayarak hicri sekizinci seneye kadar uzanan bir zaman zarfında bölüm bölüm nâzil olmuştur. Sureyi oluşturan bölümlerin nüzûl tarihlerinin tesbit edilmesi zor olmakla birlikte, ele aldığı konular ve bunların dayandığı sebepler gözönünde bulundurularak belirgin olmamakla birlikte nüzûl seyrini takibetmek mümkündür. Örneğin, şehitlerin miraslarının varislerine dağıtılması ve yetimlerin haklarının korunması problemi, Uhud savaşında yetmiş müslümanın şehadetinin peşinden ortaya çıkmış olduğuna göre, bu konuda düzenlemelerde bulunan surenin başından yirmi sekizinci ayetine kadar olan bölümün bu dönemde nazil olduğu söylenebilir.

  Fasılası elif, lâm, mim ve nun harfleridir. Medenî surelerden olup, nüzûl sırası Mümtehine suresinden sonra gelmektedir. Bakara suresinden sonra Kur'an'ın en uzun suresidir.
   
Benzer konu başlıkları: Nisa Suresi
Forum Başlık Tarih
Dualar ve Faziletleri Nisa Suresi Ne Zaman Nazil Oldu 7 Eylül 2012
Dualar ve Faziletleri Nisa Suresi ve Anlamı 6 Eylül 2012
Sureler ve Anlamları Nisa Suresi Yazılışı 6 Eylül 2012
Dualar ve Faziletleri Nisa Suresi Türkçe Meali 5 Eylül 2012
İslami Bilgiler Nisa Suresi Miras Paylaşımı Hakkında Ayet 4 Eylül 2012

Sayfayı Paylaş