Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

Konu, 'Sorun Cevaplayalım' kısmında EyLüL tarafından paylaşıldı.

 1. Müslümanlar namaz kılarken niçin Kabe'ye dönerler

  Dünyadaki tüm müslümanlar, namaz kılarken Kabeye dönerler. Bu durumun Müslümanların birlik ve beraberliği açısından önemi nedir. Açıklar mısınız
  Müslümanlar namaz kılarken neden Kabe'ye dönerler

  Cevap:

  Kur'ân, namazda Kabe'ye doğru dönmemizi emreder. Kabe, Hz. İbrahim'in, Allah'ın buyruğuyla yaptığı ilk mabettir. Yalnız O'na ibadet edilmenin simgesidir. Tevhit dininin simgesi olduğundan Kabe'ye dönüp namaz kılarız. Ama yön bilinmediği zaman her taraf Kıble olur. O zaman, "Nereye dönerseniz, Allah'ın yüzü oradadır" (Bakara: 115) ayetinin bildirdiği üzere nereye dönülse ibadet olur.

  Namaz, yeni bir ibadet değil, İbrahim dininden kalma bir ibadetti. Araplar da düzenli olmasa da rükûlu ve secdeli namaz kılarlardı. Ancak namazlarına, ibadetlerine şirk karışmıştı. Allah'a saygıdan sonra kendilerince aracı sandıkları birtakım tannlara da saygılarını belirtir, onlardan dilekte bulunurlardı. İşte bunun adı şirktir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ağustos 2014


 2. hiç biriniz bilmiyonuz
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ağustos 2014


 3. Ka’be yeryüzünde sırf Allah’a ibadet edilmek için inşa edilen Allah’ın ilk evidir.Bundan dolayı Allah ona şeref ve kudsiyet vermiş, insanlara onu haccetmelerini emretmiş, onun bulunduğu toprakları emin kılmıştır.

  Bakara suresi 144 cü ayette “Ey Muhammet artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir, ey Müslümanlar sizde nerde olursanız olun yüzlerinizi o tarafa çeviriniz.” denmektedir.

  Bu nedenle Kıble Müslümanlar için çok önemlidir, her hayırlı işimizde kıbleye yöneliriz. Kıbleye yönelik işlerimizde, bereket hayır ümit ederiz, hatta mezarda bile yüzümüz kıbleye dönük yatarız. İslam dini Kabe’yi Tanrıya ibadet merkezi olarak tanıtmış Müslümanlar arasında birlik ve düzen olması için dünyanın neresinde olursa olsunlar yüzlerini Kabe’ye yani kıbleye çevirmeleri emredilmiştir. Kıble kelime anlamıyla yön ve yönelinen taraf anlamına gelen bir kelimedir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ağustos 2014


 4. tşkler arkadaşlar çok işime yaradıı :) <3
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ağustos 2014


Sayfayı Paylaş