minyatür nedir kısaca

'Okulistik' forumunda YAREN tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. minyatür nedir kısaca bilgi,  Eski el yazması kitaplara boya ve yaldızla çok dikkatli ve ince olarak eski usulde yapılan resimlere minyatür adı verilir. Çinliler ve Türklerden İranlılara, oradan da Avrupaya geçmiş bir sanattır.Minyatürler, sanat bakımından çok, kitaptaki konuyu açıklayan ve gerektiğinde en ince ayrıntılar üzerinde durulan resimlerdir. Gözden çok fikre hitap etmeyi ön plânda tutmuştur. Derinlik yoktur. Resmin ön ve arka plânında ve boy farkı ile görünmesi gerekenler, minyatürde, aynı boyda, fakat öndekiler üstte olmak üzere resmedilir.
   


 2. Cevap: minyatür nedir kısaca

  çooooook güzel bir site zaten forumdas benim sitem sağolun ödevimi yaptım
   


 3. Minyatür, çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen addır. Orta Çağda Avrupa'da elyazması kitaplarda baş harfler kırmızı bir renkle boyanarak süslenirdi. Bu iş için, çok güzel kırmızı bir renk veren ve Latince adı “minium” olan kurşun oksit kullanılırdı. Minyatür sözcüğü buradan türemiştir. Bizde ise eskiden resme “nakış” ya da “tasvir” denirdi. Minyatür için daha çok nakış sözcüğü kullanılırdı. Minyatür sanatçısı için de “resim yapan, ressam” anlamına gelen nakkaş ya da musavvir denirdi. Minyatür daha çok kâğıt, fildişi ve benzeri maddeler üzerine yapılırdı.
   


 4. minyatür

  Eski el yazması kitaplara boya ve yaldızla çok dikkatli ve ince olarak eski usulde yapılan resimlere minyatür adı verilir. Çinliler ve Türklerden İranlılara, oradan da Avrupaya geçmiş bir sanattır.Minyatürler, sanat bakımından çok, kitaptaki konuyu açıklayan ve gerektiğinde en ince ayrıntılar üzerinde durulan resimlerdir. Gözden çok fikre hitap etmeyi ön plânda tutmuştur. Derinlik yoktur. Resmin ön ve arka plânında ve boy farkı ile görünmesi gerekenler, minyatürde, aynı boyda, fakat öndekiler üstte olmak üzere resmedilir.
   


 5. teşekkürler
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Aralık 2014


 6. Çok teşekkürler forumda.com
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Aralık 2014


 7. çok güzel çok teşekürler
   


 8. Çok sağolsun özdevim sayenizde çok güzel oldu.Bundan sonra benim sitem burası:)
   


 9. ellerinize sağlık arkadaşlar
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Şubat 2015


 10. evet çok doğru
   


 11. Çok güzel yani müthiş :f63:
   


 12. mükemmel
   


 13. vallaahi çok güzel hahhahaha :f91::D
   


 14. Super brova odevim bitti supersiniz arkadaslar sagalun tankyou
   


 15. tamam bu iyi işime yarar
   


 16. En güzel site sizinleyim☺☺☺☺
   


Yükleniyor...