kalın bağırsağın görevleri

Konusu 'Sağlık bilgisi' forumundadır ve YAREN tarafından 26 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. YAREN

  YAREN Üye

  kalın bağırsağın görevleri nedir,
  kalın bağırsağın görevi,
  kalın bağırsağın görevleri nelerdir


  Besinler içerisinde kalan sıvı kalın bağırsak tarafından emilir. Atık maddeler ise sindirim sisteminin son bölümü olan anüse gönderilir.

  Kalın bağırsakta kimyasal ya da mekanik sindirim yapılmaz.Yalnızca ince bağırsakta sindirilemeyen atıklar buraya taşınır. Gelen atıklara karışan su ve mineraller gibi yararlı maddeler emilerek kana verilir. Arta kalan maddeler, kalınbağırsağın son kısmı olan rektuma gelir ve anüsten dışarı atılır.

  Sindirim sisteminin her yerinde bulunan çürükçül bakteriler en çok kalın bağırsakta bulunur. Dışkının rengi ve kokusu bu bakterilerden kaynaklanır. Ayrıca kalın bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler B ve K vitamini sentezler.

  Bağırsaklarda kalan vücu*da yararsız maddelerin vücut dışı*na atılması gerekir. İşte kalın bağırsağın görevi bu kalıntının suyunu emerek dışkıyı oluşturmaktır. Bu işlem ortalama altı saat sürer, dışkının oluşması işle*minde bakteriler de rol oynarlar ve çe*şitli mayalanma ve çürüme olaylarının gerçekleşmesine yolaçarlar. Çıkan kalın bağırsak, enine kalın bağırsak ve inen kalın bağırsaktan geçen vücuda yararsız maddeler anus yoluyle vücut dışına atı*lırlar.
   
Benzer konu başlıkları: kalın bağırsağın
Forum Başlık Tarih
Soru Sor Cevap bul Kalın bağırsağın sindirimdeki görevleri nelerdir 30 Eylül 2011
Bunları biliyormusunuz Kalın Bağırsağın Uzunluğu 13 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz Kalın Bağırsağın Görevi Nedir 13 Ağustos 2010
Hamilelik ve Doğum Adet düzensizliği olup hamile kalınır mı? 1 Haziran 2014
Cilt Bakımı ve Makyaj Kalın Kaş Şekilleri 2014 14 Nisan 2014

Sayfayı Paylaş