Hz. Muhammed (s.a.v) in ahlakı ile ilgili hadisler

Konusu 'Hz.Muhammed (sav)' forumundadır ve Wish tarafından 15 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Wish

Wish Üye

Peygamber Efendimizin ahlakı ile ilgili hadisler

(Ahlakınızı güzelleştiriniz) [İbni Lal]
    (Sizin imanca en güzeliniz ahlakça en güzel olanınızdır ) [Hakim]

(Ya Rabbi senden sıhhat afiyet ve güzel ahlak dilerim ) [Harâiti]
    (Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim ) [Beyheki]

(Güzel ahlak büyük günahları suyun kirleri temizlemesi gibi temizler Kötü ahlak ise salih amelleri sirkenin balı bozduğu gibi bozar ) [İ Hibban]

(Allahü teâlâ indinde kötü ahlaktan büyük günah yoktur Çünkü kötü ahlaklı bir günahtan tevbe edip kurtulursa bir başka günaha düşer Hiçbir vakit günahtan kurtulamaz ) [İsfehani]

(Bir kimse tevbe ederse tevbesini Allahü teâlâ kabul eder Kötü ahlaklı kimsenin tevbesi makbul olmaz Zira bir günahtan tevbe ederse kötü ahlakı sebebiyle daha büyük günah işler )
    [Taberani]

(Güzel ahlak senden kesilen akrabanı ziyaret etmek sana vermeyene vermek sana zulmedeni affetmektir ) [Beyheki]

(Din güzel ahlaktır ) [Deylemi]
    (Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır ) [Tirmizi]
    (Şüphesiz güzel ahlak güneşin buzu erittiği gibi günahları eritir ) [Harâiti]

(Bir müslüman güzel ahlakı sayesinde gündüzleri oruç tutan geceleri ibadet eden kimselerin derecesine kavuşur ) [İ Ahmed]

(Bir insan az ibadet etse de güzel ahlakı sayesinde en yüksek dereceye kavuşur ) [Taberani]

(Yumuşak davran! Sertlikten sakın! Yumuşaklık insanı süsler çirkinliği giderir ) [Müslim]

(Yumuşak davranmayan hayır yapmamış olur ) [Müslim]
    (En çok sevdiğim kimse huyu en güzel olandır ) [Buhari]
    (Yumuşak olan kimseye dünya ve ahiret iyilikleri verilmiştir ) [Tirmizi]

(Cehenneme girmesi haram olan ve Cehennemin de onu yakması haram olan kimseyi bildiriyorum Dikkat ediniz! Bu kimse insanlara kolaylık yumuşaklık gösterendir ) [İ Ahmed]

(Yumuşak olanlar ve kolaylık gösterenler hayvanın yularını tutan kimse gibidir Durdurmak isterse hayvan ona uyar Taşın üzerine sürmek isterse hayvan oraya koşar ) [Ebu Davud]

(Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır ) [Tirmizi]

(Cennete götüren sebeplerin başlıcası Allahü teâlâdan korkmak ve iyi huylu olmaktır Cehenneme götüren sebeplerin başlıcası da dünya nimetlerinden ayrılınca üzülmek bu nimetlere kavuşunca sevinmek azgınlık yapmaktır ) [Tirmizi]

(İmanı en kuvvetli kişi ahlakı en güzel ve hanımına en yumuşak olandır ) [Tirmizi]

(İnsan güzel huyu ile Cennetin en üstün derecelerine kavuşur [Nafile] İbadetlerle bu derecelere kavuşamaz Kötü huy insanı Cehennemin en aşağısına sürükler ) [Taberani]

(İbadetlerin en kolayı az konuşmak ve iyi huylu olmaktır ) [İbni Ebiddünya]

(Şu üç şey bulunan kimsenin imanı kâmildir: Herkesle iyi geçinen güzel ahlak kendini haramlardan alıkoyan vera cehlini örten hilm ) [Nesai]

(Dünyada veya ahirette özür dilemek zorunda kalacağın söz ve hareketten uzak durmaya çalış!) [Hakim]

(Söz veriyorum ki münakaşa etmeyen haklı olsa da dili ile kimseyi incitmeyen şaka ile veya yanındakileri güldürmek için yalan söylemeyen iyi huylu olan müslüman Cennete girecektir ) [Tirmizi]

(Şu altı şeyi yapanın Cennete girmesine kefilim: Konuşunca doğru söyleyen verdiği sözü yerine getiren emanete riayet eden namusunu koruyan gözlerini haramdan sakınan ellerini kötülükten çeken ) [İ Ahmed]

(Allahü teâlâ buyuruyor ki: “Size gönderdiğim İslam dininden razıyım [bu dini kabul edip bu dinin emir ve yasaklarına riayet edenlerden razı olur onları severim ] Bu dinin tamam olması ancak cömertlikle ve iyi huylu olmakla olur Dininizin tamam olduğunu her gün bu ikisi ile belli ediniz!) [Taberani]

(Sıcak su buzu erittiği gibi iyi huylu olmak günahları eritir yok eder Sirke balı bozup yenilmez hâle soktuğu gibi kötü huylu olmak ibadetleri bozup yok eder ) [Taberani]

(Hak teâlâ yumuşak huyluya yardım eder sert ve öfkeliye yardım etmez ) [Taberani]

(Yumuşak olan kızmayan müslümanın Cehenneme girmesi haramdır ) [Tirmizi]

(Yavaş yumuşak davranmak Allahü teâlânın kuluna verdiği büyük bir ihsandır Aceleci olmak şeytanın yoludur Allahü teâlânın sevdiği şey yumuşak ve ağırbaşlı olmaktır ) [E Ya’la]

(Kişi yumuşaklığı tatlı dili ile gündüzleri oruç tutanın ve geceleri namaz kılanın derecesine kavuşur ) [İ Hibban]

(Kızınca öfkesini yenerek yumuşak davrananı Allahü teâlâ sever ) [İsfehani]
    (Güler yüzle selam veren sadaka verenin sevabına kavuşur ) [İ E dünya]

Bir kimse Resulullah efendimizden nasihat istedi (Kızma sinirlenme) buyurdu Birkaç kere sordu hepsine de (Kızma sinirlenme) buyurdu (Buhari)

2. misafir

misafir Ziyaretçi

Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v) in ahlakı ile ilgili hadisler

çok beğendim çok güzel ellerinize sağlık

Sayfayı Paylaş