Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı Özeti

Konusu '( e-f-g-h )' forumundadır ve Wish tarafından 29 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Wish Üye

Hezarfen Ahmet Çelebi Kısa Biyografisi

Hezarfen Ahmet Çelebi, (d. 1609 - ö. 1640) 17. yüzyılda Osmanlı'da yaşamış Müslüman Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan olmuştur. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan 4. Murat zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir. Hezar, Farsça kökenli bir sözcük olup 1000 anlamına gelir. Hezarfen ise "bin fenli" (bilimli) yani "çok şey bilen" anlamına gelir.

İlk uçma denemelerinde, 10. yüzyıl Müslüman Türk alimlerinden İsmail Cevheri'den ilham almıştır. Cevheri'nin bulgularını iyice inceleyen ve öğrenen Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci'nin uçma konusundaki çalışmalarında kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri'den ilham aldığı sanılmaktadır.

2. tuğrulllll Ziyaretçi

Cevap: Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı Özeti

ödevime çok yardımcı oldu tşkr edrm

3. ya rasul Ziyaretçi

benim işime çok yaradı bu sayede biraz daha öğretmanin gözüne girdinm sanırım

4. iyi dost Ziyaretçi

çok teşekkür ederim birçok konuda yardımcı oldunuz yalnız benim aradığım soru ;Hezarfen Ahmet Çelebi uçuşunu yaptıktan sonra ne hissetmiştir ? Eğer bu soruyu da cevaplarsanız çok sevinirim ....Yinede çok teşekkür ederim..........

5. Misafir Ziyaretçi

iyi dost ve aynı konuyyu araştıranlar
    aylarca çalışmanın verdiği azminin sonunda başarıya ulaşması ve çocukluk hayalinin gerçekleşmesi nedeniyle çok sevinmiştir

6. Misafir Ziyaretçi

ödevim için yardımcı oldun teşekkür ederim

7. zeynepbüşra Ziyaretçi

bu yazı için emeği geçen herkese teşekkürler...ödevime yardımcı oldunuz iyi bana ve ödevlerime yardımcı olan forumdaş net var

Sayfayı Paylaş