Gitar Bölümleri

Konusu 'Müzik Haberleri' forumundadır ve Sibel tarafından 9 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Sibel

  Sibel Üye

  Gitar Bölümleri Nelerdir
  Gitarın Bölümleri
  Gitar Bölümü


  [​IMG]

  Gitarın Bölümleri:

  Kulaklar: Gitar klavyesinin ya da sapının ucunda bulunan bölümdür...Gitar tellerinin bir ucu Kulaklara, diğer ucu ise köprü dediğimiz yerlere bağlanır..Kulaklar gitarımızı akort etmemize yarayan yerdir...

  Köprü: Gitarın gövdesi üzerinde bulunan ve tellerin bağlandığı diğer yerdir.Teller, köprüye ufak topuz denen şeylerle tutturulur..

  Klavye: Gitarın sap kısmına klavye deni..Sağ elini kullanan arkadaşlar klavyeyi sol elleriyle tutarlar.. Akorlar ve notalar klavye üzerinde basılır.

  Perde:Klavye üzerinde "fred" ya da "perde" denilen, kısa ve ince demirlere denir. Her gitarda ortalama 21-24 perde bulunur. Perdeler notaları belirlerler..

  Perde İşaretler:Birçok gitarda, 3.-5.-7.-9.-12.-15.-17. ve 19. perdelerde bulunurlar...12. perde her telin 1 oktav incesini verir.

  Ses Deliği:Gövde üzerinde bulunan büyük deliktir. Akustik ve Klasik gitarlar dışındaki gitarlarda bulunmaz...Bir Ses düzenine bağlanmayan gitarlarda sesi bu delikten alırız..

  Gövde:Genelde herkesin bildiği gibi gitarın en büyük ve ana bölümüdür..Bu bölüm sesin “Tını”’sını belirler.. Köprü ve Ses deliği bu bölümde bulunur ancak elektro ve diğer gitarlarda, gövde üzerinde bas, tiz ve mid'i belirleyen ayar düğmeleride bulunur..
   
Benzer konu başlıkları: Gitar Bölümleri
Forum Başlık Tarih
Gitar Notaları gitarla çalınacak kolay parçalar 27 Mayıs 2014
Gitar Notaları Gitarda Akorların Yerleri Resimli 29 Ekim 2013
Nota Defteri Tuttu Fırlattı Kalbimi Gitar Notası 17 Ekim 2012
Nota Defteri İstiklal Marşının Gitar Notaları 6 Ekim 2012
Medya Takip Türkiyenin En İyi Gitaristi Kim 29 Eylül 2012

Sayfayı Paylaş