Gargat Ağacı Resmi,Gargat Ağacı Özellikleri,Gargat Ağacı Meyvesi

Konusu 'Güncel Bilgiler' forumundadır ve Wish tarafından 12 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. Wish

  Wish Üye

  Gargat Ağacı Hakkında Bilgi  kıyamet kopmadan önce yahudiler ile müslimânlar arasında büyük bir savaş olacak, her ağaç, her taş arkasına saklanan yahudi'yi ihbâr edecek, "ey müslüman arkamda bir tane var" diyecekmiş. ancak bu ağaç, yani garkat (ğarkat) ağacı ise sessiz kalacakmış.

  [​IMG]


  “Müslümanlarla yahudiler çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır. Yahudi taşın, ağacın arkasına saklanacak, bunun üzerine o taş, o ağaç yahudiyi kovalayan kimseye, ‘Ey müslüman! Arkamda bir yahudi var, gel onu öldür!’ diyecek. Yalnız garkad ağacı bir şey söylemeyecek; çünkü o yahudilerin ağaçlarındandır.”
  Buhârî, Cihâd 94, Menâkıb 25; Müslim, Fiten 82

  [​IMG]

  günümüzde birden fazla ağacın ğarkat (veya ğarkad) diye tesmiye olunmasından dolayı hazreti peygamberin yahudilerin bir sığınak olarak kullanacaklarını haber verdiği ağacın bugünkü adını net olarak bilemiyoruz. yaygın kanaate göre latince nitraria retusa diye adlandırılan ve musevi ağacı, tuz ağacı gibi isimlerle de anılan ağaç ile latincesi paliurus spina-christi olan kudüs dikeni veya isa dikeni ağacı da hadisteki ğarkat olabilir.

  tuz ağacı bodur sayılabilecek, altında kilolarına göre 3 ile 10 arasında yahudi’nin sığınabileceği ebatlarda bir ağaçtır. etli yaprakları ve nisan mayıs aylarında açan beyaz çiçekleri, yenilebilir kırmızı meyveleri vardır. tuzlu alanlarda, özellikle çalı tipi bitki örtüsünün bol göründüğü bozkırlarda ve çöllerde görülür. bugün israil’in bulunduğu coğrafyada bu ağaçlardan mebzul miktarda vardır. israil sınırları dahilinde ölü deniz vadisi, judea çölü, judea dağlarının etekleri, negev tepeleri ve aravah vadisi bu bitkinin esas bulunduğu yerlerdir. israil topraklarının geri kalan kısımlarında ise nadiren rastlanır. dünyada bu bitkinin görüldüğü diğer ülkeler pakistan, ırak, suriye, ürdün, suudi arabistan, kuveyt, ve kuzey afrika’dir.

  [​IMG]

  isa dikeni veya kudüs dikeni ise, adından anlaşılacağı üzere isa (as) efendimiz'in, hıristiyan inancına göre, çarmıha gerilmeden önce kafasına geçirilen dikenli tacın yapımında kullanılan ağaçtır. akdeniz havzasında, asya’nın güneybatı ve orta bölümlerindeki bozkır bölgelerde, fas’ta ve ispanya’da bolca görülür. boyu 3 ile 4 metre arasında değişir. küçük kozalak benzeri meyvesi olur. içindeki antimikrobiyel özütlerden dolayı tıp çevrelerinde eski zamanlardan beri tanınan bir bitkidir. bu meyanda latince isimleri ziziphus spina-christi, sarcopoterium spinosum ve euphorbia milii olan ağaçlar da bahse değerdir.


  gargat ağacı hadis
  bu ağaç ile ilgili hadisi şerif’i hatırlamakta fayda var. ibni ömer'den (ra) ve ebu hureyre’den (ra) rivayet edilen iki sahih hadiste resulullah (sas) şöyle buyuruyor: "müslümanlarla yahudiler harb etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. o harpte müslümanlar yahudileri öldürecekler. öyle ki, yahudi, taşın ve ağacın arkasına saklanacak da, taş veya ağaç; ey müslüman, ey allah'ın kulu, şu arkamdaki yahudidir, hemen gel de öldür onu!" diye haber verecektir. sadece ğarkat ağacı müstesna, çünkü o, yahudilerin ağaçlarındandır."

  [​IMG]


  alıntı
   
Benzer konu başlıkları: Gargat Ağacı
Forum Başlık Tarih
Hadis-i Şerifler Gargat Ağacı İle İlgili Hadis 24 Şubat 2012
Bahçe ve Çiçek Bakımı Gargat Ağacının Yahudiler İçin Önemi 24 Şubat 2012
Hadis-i Şerifler Gargat ağacı hakkında hadisler 15 Aralık 2011
Sorun Cevaplayalım Gargat ağacı nedir hakkında bilgi 23 Ocak 2012
Hikayeler kavak ağacı ile kabak 16 Nisan 2014

Sayfayı Paylaş