Dünyadaki Önemli Savaşlar

'Genel Türk Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 29 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dünyadaki Önemli Savaşlar
  Dünyadaki Önemli Savaşlar Ve Etkileri

  20. yüzyıl, dünya tarihinin en kanlı devri oldu.
  İnsanlık bu dönemde ilk kez "dünya savaşı kavramıyla karşılaştı.

  I. ve II. Dünya savaşları, geride toplam 65 milyon ölü bıraktı. Bunların yaklaşık yarısı, savaşla hiçbir ilgisi olmayan sivil insanlardı.
  Küçük çocuklar, savunmasız kadınlar ve yaşlılar acımasızca katledildi...

  Eylül 1939'da Almanya'nın Polonya'yı işgaliyle başlayan bu savaş kısa bir süre sonra, Hitler'in Batı'yı işgale başlamasıyla genişlemeye başlamış ardından 22 Haziran 1941'de Rusya'nın istilasıyla topyekün savaşa dönüşmeye başlamıştır.

  İkinci Dünya Savaşı'nın dönüm noktalarından biri kabul edilen Almanya'nın Rusya'yı işgale kalkışmasının ardından 7 Aralık 1941'de Japonya'nın Pearl Harbor BaskınıAmerika Birleşik Devletleri'ni de savaşa çekti. 1939-45 arasında hemen hemen dünyanın her yanını kapsayan uluslararası savaş, Almanya, İtalya, ve Japonya’nın oluşturduğu Mihver devletleriyle Fransa, İngiltere, ABD, SSCB ve daha sınırlı bir konumla Çin’in oluşturduğu Müttefik devletler arasında gerçekleşti.

  1942-1943 kışında Rusların Almanları Stalingrad önlerinde geri püskürtmeleri savaşın yönünü değiştiren bir gelişme oldu. 1943, Temmuz'da, İngiliz-Amerikan birliklerinin İtalya'ya çıkmasıyla Mussolini iktidardan düştü, İtalya savaştan çekildi. 6 Haziran 1944'de İngiliz-Amerikan birliklerinin Normandiya çıkartmasının başarıya ulaşması ile ile Müttefiklerin savaşı kazanacağı belli oldu. 30 Nisan 1945'de Hitler intihar etti, 9 Mayıs'ta Berlin düştü ve Alman başkomutanlığı teslim belgesini imzaladı.

  Amerikan uçaklarının 6 Ağustos1945’te Hiroşima ve 9 Ağustosta Nagasaki’ye attıkları atom bombaları savaşın sonucunu belli etti. Kayıtsız şartsız teslim olmayı kabul eden Japonya Başbakanı Suziki, 2 Eylül 1945’te Japonya’nın yönetimini Amerikalı General Mac Arthur’a devrini öngören anlaşmayı imzaladı. Böylece İkinci Dünya Savaşı bitmiş oldu.
  Savaş bittiğinde ise bilanço korkunçtu. Ardında 54 milyon ölü, milyonlarca sakat, evsiz, yurtsuz, perişan insan bırakan bu savaşta beş milyondan fazla insan toplama kaplarında, gaz odalarında ve akıl almaz işkenceler altında can vermişti.
   


Yükleniyor...
Benzer Konular - Dünyadaki Önemli Savaşlar
 1. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,341
 2. Belinay
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,410
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,414
 4. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,749
 5. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,773