Çanakkale zaferi hangi tarihte kazanıldı

Konusu 'Osmanlı İmparatorluğu' forumundadır ve HazaN tarafından 21 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. HazaN

  HazaN Admin Yönetici Admin

  Çanakkale zaferi tarihi,
  Çanakkale zaferi ne zaman kazanıldı
  Çanakkale savaşı tarihleri


  1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ve Fransa işbirliği yaparak 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada’dan Boğaz’ın ağzına doğru yaklaştılar. Buradan istihkamlarımıza doğru ateş açtılar, İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarını havantopu ile dövdüler.

  18 Mart 1915

  İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı’na girdi.

  Bu donanmanın ilk grubunu oluşturan filoda, İngilizlerin Queen Elizabeth zırhlısı ile İnflexible, Lord Nelson ve Agamemnon savaş gemileri bulunuyordu.

  Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal’in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen’de Conkbayır’da, savaştı. Cephanesi biten askerlere :

  — Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;

  — «Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir» dedi. Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı.

  Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar’dır. 19 – 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8-9 Ocak’ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.
   
Benzer konu başlıkları: Çanakkale zaferi
Forum Başlık Tarih
Haberler 18 Mart Çanakkale Zaferi 99. Yılı Kutlu Olsun! 18 Mart 2014
Genel Türk Tarihi Çanakkale Zaferi ile İlgili Kısa Bilgi 18 Mart 2014
Genel Türk Tarihi 18 Mart çanakkale zaferi ile ilgili kısa bilgi 18 Mart 2014
Genel Türk Tarihi 18 Mart çanakkale zaferi ile ilgili özlü sözler 18 Mart 2014
Genel Türk Tarihi 18 mart çanakkale zaferi ile ilgili yazılar 18 Mart 2014

Sayfayı Paylaş