Başkent Üniversitesi

Konusu 'Rehberlik' forumundadır ve DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. DiScOvErEr

DiScOvErEr Üye

Tarihçe Ülkemizin nitelikli yüksek öğretim kurumlarına olan gereksinimi, 1980 yılından beri sağlık alanında çağdaş düzeyde hizmet veren Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'nın deneyim ve birikimleriyle birlikte mevcut tesislerinin üniversiter bir yapıya dönüştürülmesi kararını oluşturmuştur. 1993 yılı ortalarında Haberal Eğitim Vakfı ile birlikte kurulması kararlaştırılan BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ' nin kuruluş işlemleri başlatılıp kısa sürede tamamlanmıştır. Üniversite 13 Ocak 1994 tarihinde 3961 sayılı kanunla kurulmuştur. Başkent Üniversitesinin eğitim dili Türkçe'dir; ancak akademik ve mesleki ingilizce dersleri ile yoğun ingilizce eğitimine ağırlık verilmektedir.

Yurt ve Barınma

Bağlıca Kampusu'nda hizmet veren Öğrenci Yurtları, tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 500 yatak kapasitesine sahiptir. Ayrıca, özürlü öğrenciler için iki kişilik dört özel oda ayrılmış durumdadır. Bu öğrenciler için özel asansör düzeneği de kurulmuştur. Banyo, lavabo ve tuvaleti içinde olan yurt odaları ve koridorlar halı kaplı olup her türlü konfora sahiptir. Her katta, televizyonlu iki salon ve telik birimleri bulunmaktadır. Aynı kompleks içinde, iki ayrı dinlenme ve oturma salonu, kafeterya, alakart yemek salonu, özel çamaşırhane iki bankamatik, bilardo salonu, kitap-kırtasiye-fotokopi ile, konfeksiyon-parfümeri-bujiteri, market ve bay-bayan kuaförü bulunmaktadır.

Kütüphane

Kütüphane biri süreli yayınlar, diğeri kitap okuma salonu olmak üzere 2 ayrı salonda ve müstakil çalışma odalarında hizmet vermektedir. Aynı anda 200 okuyucunun oturarak çalışmasına imkan sağlayabilecek kapasitededir. Kütüphane 18 kullanıcılı bir bilgisayar ağına sahiptir. Bu ağ üzerinde BLISS Kütüphane otomasyon programı kullanılmaktadır. Kütüphanede mevcut bütün materyal (kitap, makale, CD-ROM, tez, video-audio kaset) kütüphane programına kayıtlıdır. Kaynak tarama hizmetleri, tek bir anahtar kelime yardımıyla (yazar adı, kitap adı, konu, seri adı içinde geçen herhangi bir kelime olabilir) okuyucular tarafından terminallerde gerçekleştirmektedir. Daha sonra okuyucu, açık raf sistemi kullanılarak, konusuna göre yerleştirilen kaynakları raflarda bulabilir. İadesi geciken kitaplar, bilgisayardan alınan çıktılarla takip edilebilmektedir. Kütüphanelerarası işbirliği çerçevesinde ödünç kitap alma ve fotokopi hizmetleri gerçekleştirilmektedir. Kütüphanedeki kitapların sınıflaması, tıp kitapları dışında, Library of Congress sınıflama sistemine göre yapılmaktadır. Tıp kitapları ise National Library of Medicine sınıflama sistemine göre sınıflandırılmaktadır. Tüm materyalin kataloglanmasında Anglo American Cataloging Rules II uygulanmaktadır. 2000-2001 öğretim yılında yeni yapılan abonelerle ve bağışlarla birlikte süreli yayın sayısı 811'e çıkmıştır. Toplam kayıtlı materyal sayısı 42724'dir. Kütüphane Çalışma Saatleri: EĞİTİM DÖNEMİ BOYUNCA Hafta İçi : 08:30 - 20:00 Cumartesi : 09:00 - 16:00 Pazar : 12:00 - 16:00 YAZ DÖNEMİ Hafta İçi :09:00 - 17:00 Cumartesi : 09:00 - 12:00

Teknoloji

Başkent Üniversitesi, iletişim ağı ortamında, gerek Ankara'da gerekse Ankara dışında bulunan merkezlerini, yüksek hızlı data devreleriyle merkeze bağlamış durumdadır.

Beslenme

Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü'nde 500 kişilik kafeterya öğrencilere hizmet vermektedir.

Sağlık

Öğrenci Sağlık Merkezi tarafından günde 24 saat kesintisiz olarak verilmektedir. Öğrenci Sağlık Merkezi yapısının içinde genel polikliniğin yanı sıra diş polikliniği de bulunmaktadır. Sağlık Merkezi aynı zamanda üniversite çalışanlarının işyeri hekimliği görevini de üstlenmektedir. Merkezin amacı, öğrenimleri süresince öğrencilerin acil tıbbi gereksinimlerini karşılamaktır. İlk muayene ve müdahale ücret alınmaksızın yapıldıktan sonra , ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda öğrenci, Başkent Üniversitesi Hastanesine sevk edilmekte, tedavinin devamı ve izlenmesi, öğrencinin kendisinin veya ailesinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanmaktadır. Acil tedaviye ilişkin ilaç bedellerinin büyük bir kısmı Üniversite tarafından karşılanmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, Eylül 1997 tarihinden itibaren çalışmalarına devam eden bir öğrenci hizmet birimidir. Merkezin amacı, öğrencilerin kendilerini tanımalarına, sahip oldukları güçlerin farkına varmalarına, kendilerine açık fırsatları görmelerine ve elde ettikleri bu bilgileri mesleki ve sosyal yaşamlarında kullanmalarına yardımcı olmaktır. Bu amaçla, öğrencilere yaşadıkları soruna göre bireysel veya grupla psikolojik danışma yardımı sunulmaktadır. Ayrıca psikolojik sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte çalışma grupları düzenlenerek kişisel gelişim seminerleri verilmektedir.

Kampus Hayatı

Ulaşım

Üniversitede her gün belirli saatlerde otobüsler tarafından kampüs-şehir merkezi, şehir merkezi- kampüs arasında öğrencilerin ulaşımı sağlanmaktadır.

Burslar

Üniversitenin değişik programlarına ÖSYM tarafından burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin yanı sıra Rektörlük tarafından da belirli sayıda öğrenciye tam ya da yarım öğretim ücretini kapsayan burslar verilmektedir.

Kulüpler

Arkeoloji Topluluğu
    Atatürkçü Düşünce Topluluğu
    Avrupa Gençlik ve Eğitim Topluluğu
    Beslenme ve Diyetetik Topluluğu
    Bilgisayar Topluluğu
    Bilimkurgu, Fantezi ve RPG Topluluğu
    Biyomedikal Mühendisleri Öğrenci Topluluğu
    Çağdaş Yaşam Topluluğu
    Edebiyat Topluluğu
    Eğitim Fakültesi Öğrenci Topluluğu
    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Topluluğu
    Fotoğrafçılık Topluluğu
    Gazetecilik Topluluğu
    Gezi Topluluğu
    GO Topluluğu
    Halk Oyunları Topluluğu
    Havacılık Topluluğu
    Hukuk Topluluğu
    IEEE Öğrenci Topluluğu
    İktisat Öğrenci Topluluğu
    İletişim Topluluğu
    İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Topluluğu
    İşletme Yönetimi Öğrenci Topluluğu
    Kampçılık ve Doğa Sporları Topluluğu
    Medya Topluluğu
    Motor Sporları Topluluğu
    Müzik Topluluğu
    Radyo Topluluğu
    Resim Topluluğu
    Rock Kültür Topluluğu
    Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrenci Topluluğu
    Sahne Sanatları Topluluğu
    Satranç Topluluğu
    Sinema Topluluğu
    Siyaset Bilimleri ve Uluslararası ilişkiler Öğrenci Topluluğu
    Spor bilimleri ve Rekreasyon Topluluğu
    Sualtı Topluluğu
    Şiir Topluluğu
    Tarih Topluluğu
    Turizm İşletmeciliği Öğrenci Topluluğu
    Turizm Öğrenci Topluluğu
    Türk MSIC
    Uygulamalı Bilimler Topluluğu
    Verimlilik Topluluğu
    Yaratıcı İletişimciler Topluluğu

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (Burslu) (SAY)
    Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
    Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (Burslu) (SAY)
    Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
    Ingilizce Öğretmenliği (Burslu) (DİL)
    Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
    Okul Öncesi Öğretmenliği (Burslu) (EA)
    Sinif Öğretmenliği (EA)
    Sinif Öğretmenliği (Burslu) (EA)
    Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
    Türkçe Öğretmenliği (Burslu) (SÖZ)

FenEdebiyat Fakültesi
    Amerikan Kültürü ve Edebiyati (DİL)
    Amerikan Kültürü ve Edebiyati (Burslu) (DİL)
    Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri (SAY)
    Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri (Burslu) (SAY)
    Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
    Türk Dili ve Edebiyati (Burslu) (SÖZ)

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
    Iktisat (EA)
    Iktisat (Burslu) (EA)
    Işletme (EA)
    Işletme (Burslu) (EA)
    Siyaset Bilimi ve Uluslararasi Ilişkiler (EA)
    Siyaset Bilimi ve Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)
    Turizm Işletmeciliği (EA)
    Turizm Işletmeciliği (Burslu) (EA)

Iletişim Fakültesi
    Bilgi ve Belge Yönetimi (EA)
    Bilgi ve Belge Yönetimi (Burslu) (EA)
    Halkla Ilişkiler ve Tanitim (SÖZ)
    Halkla Ilişkiler ve Tanitim (Burslu) (SÖZ)
    Iletişim Tasarimi (SÖZ)
    Iletişim Tasarimi (Burslu) (SÖZ)
    Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)
    Radyo Sinema ve Televizyon (Burslu) (SÖZ)

Mühendislik Fakültesi
    Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
    Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
    Biyomedikal Mühendisliği (SAY)
    Biyomedikal Mühendisliği (Burslu) (SAY)
    ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
    ElektrikElektronik Mühendisliği (Burslu) (SAY)
    Endüstri Mühendisliği (SAY)
    Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)
    Makine Mühendisliği (SAY)
    Makine Mühendisliği (Burslu) (SAY)

Sağlik Bilimleri Fakültesi
    Beslenme ve Diyetetik (SAY)
    Beslenme ve Diyetetik (Burslu) (SAY)
    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (SAY)
    Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Burslu) (SAY)
    Hemşirelik ve Sağlik Hizmetleri (SAY)
    Hemşirelik ve Sağlik Hizmetleri (Burslu) (SAY)
    Sağlik Kurumlari Işletmeciliği (EA)
    Sağlik Kurumlari Işletmeciliği (Burslu) (EA)
    Sosyal Hizmetler (EA)
    Sosyal Hizmetler (Burslu) (EA)

Tip Fakültesi

Tip Fakültesi (Burslu)

Uygulamali Bilimler Yüksekokulu
    Bankacilik (EA)
    Bankacilik (Burslu) (EA)
    Muhasebe ve Finansal Yönetim (EA)
    Muhasebe ve Finansal Yönetim (Burslu) (EA)
    Sigortacilik ve Risk Yönetimi (EA)
    Sigortacilik ve Risk Yönetimi (Burslu) (EA)
    Turizm ve Otelcilik (EA)
    Turizm ve Otelcilik (Burslu) (EA)
    Turizm ve Rehberlik (DİL)
    Turizm ve Rehberlik (Burslu) (DİL)
    Uluslararasi Ticaret (EA)
    Uluslararasi Ticaret (Burslu) (EA)
    Yönetim Bilişim Sistemleri (EA)
    Yönetim Bilişim Sistemleri (Burslu) (EA)

Sayfayı Paylaş