Acil tıp teknikerliği taban puanları

Konusu 'Eğitim' forumundadır ve ZeuS tarafından 12 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. ZeuS

ZeuS Üye

acil tıp teknikerliği taban puanları 2011,
    acil tıp teknikerliği taban puanları 2011 ygs

Acil Tıp Teknisyenliği meslek eğitimine başlayabilmek için;
    Sağlık Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okullarının 6–7–8. sınıflarında
    yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yılsonu ders
    ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile elde edilecek
    olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak
    gerekmektedir.

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
    Eğitimin içeriği öğrencileri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve
    sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda, sağlık mesleği olan acil tıp
    teknisyenliğine hazırlamaktır.
    Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile ilk yardım bakımı
    planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma,
    kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak iyileştirme müdahaleleri
    uygulama dersleri okutulmaktadır. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı
    sıra, tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

Meslekte ilerleme tamamen, değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ile beceri ve
    yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır.
    Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ve Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği”
    bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Acil Yardım Teknikerliği, Adli Tıp
    Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği,
    Elektronörofizyoloji, İş Sağlığı ve Güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık
    Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim), Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi
    Mümessillik ve Pazarlama, Cerrahi Teknikerliği, İş ve Uğraşı Terapisi önlisans
    programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları
    takdirde yerleştirilebilirler.
    Acil tıp teknikerliği taban puanları
    Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları
    halinde, Acil Yardım ve Afet Yönetimi ve Sağlık Yönetimi (Uygulamalı Bilimler Y.O.)
    lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları
    diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak
    ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle
    yerleştirilmektedir.

Sayfayı Paylaş